W końcu wrócą pociągi?

konfrontacje2Wraca temat pociągów i połączenia naszego regionu jedną, wspólną linią kolejową. Czy jest szansa, że inwestycja, o której mówi się od lat, w końcu dojdzie do skutku? W programie „Konfrontacje” rozmawiali o tym goście TV Regionalna.pl.

W Zagłębiu Miedziowym są linie kolejowe, ale nie jeżdżą po nich pociągi. PKP wciąż obiecuje ich przywrócenie, samorządowcy walczą, ale efektów nie widać. Dziś rzecznik PKP zapowiada, że są pieniądze, że wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na roboty i że w końcu legnicko-głogowski okręg miedziowy zyska połączenia kolejowe w poszczególnych miastach.

– To pomysł prezydenta Roberta Raczyńskiego i Bezpartyjnych Samorządowców z 2012 roku, żeby stworzyć kolej aglomeracyjną i połączyć Legnicę, Lubin, Polkowice i Głogów, tworząc pewną pętelkę – przypomina Tymoteusz Myrda. – Stworzenie szynobusów na terenie Zagłębia Miedziowego byłoby alternatywą dla ruchu kołowego. Problemem jest tylko to, że od tylu lat nic się nie dzieje – dodaje.

Tymoteusz Myrda zwraca uwagę, że rządzące partie wiele razy już obiecywały, że przywrócą kolej, ale efektów nie widać. Ani w czasie ośmiu lat rządzenia Platformy, ani w ciągu ostatniego roku, kiedy władzę w kraju przejął PiS. – W PLK leżą miliardy złotych z Unii Europejskiej i tak naprawdę zostaną one zmarnotrawione – zauważa Myrda.

– Co do idei zgadzamy się wszyscy, że trzeba połączyć te miejscowości. Sam wprowadzałem na tym terenie szynobusy, ale czas przejazdu zajmował około 50 minut, więc bez remontu tej linii, szynobusy się tutaj nie opłacały – odpowiada Piotr Borys z PO. – Tutaj jest też inna, ważna kwestia. Po pierwsze, żeby trasa była przejezdna, musi mieć dwie linie w każdym kierunku: towarowa i osobowa. Co więcej, żeby spiąć tę trasę, trzeba wybudować brakujący odcinek między Polkowicami a Głogowem. To ogromny koszt między 400 a 700 mln zł. W Polsce nikt dotąd nie podejmował takich inwestycji – dodaje.

Borys zapewnia, że PO wiele razy próbowało namówić do udziału w tej inwestycji Pol Miedź-Trans i KGHM. Te wyliczyły, że wkład kilkuset milionów w tę inwestycję, nie zwróciłby im się przez sto lat. – A środki europejskie nie są w stanie tego sfinansować ze względu na ogromny jednostkowy koszt tej inwestycji – zaznacza Borys.

Temat był żywo omawiany przez gości TV Regionalna.pl w miniony poniedziałek, 23 stycznia.

Premierowe odcinki „Konfrontacji” emitowane są na antenie TV Regionalna.pl w każdy poniedziałek o 18.15 oraz na internetowym kanale stacji: www.tvregionalna.pl.

Dodaj komentarz