Uwaga! Ptasia grypa w powiecie legnickim

łabędź pixabay comO pierwszym przypadku wystąpienia ptasiej grypy poinformował w piątkowy wieczór powiatowy lekarz weterynarii w Legnicy. Pojawienie się wirusa H5N8 zostało potwierdzone po próbach pobranych od pięciu, spośród 24, martwych łabędzi wyłowionych w środę ze stawu na terenie gospodarstwa należącego do Spółki Rybackiej „Niedźwiedzice” w podchojnowskim Goliszowie.

Jak podkreśla powiatowy lekarz weterynarii w Legnicy, wirus o nie jest groźny dla człowieka. Cechuje się natomiast dużą odpornością na działanie czynników środowiska, w związku z czym łatwo i szybko rozprzestrzenia się w otoczeniu.

Dlatego zaleca się: ograniczenie ruchu, a zwłaszcza spacerów ze zwierzętami, w okolicach Goliszowa. Ponadto, w celu ograniczenia powstawania skupisk ptactwa, należy się wstrzymać z dokarmianiem dzikiego ptactwa wodnego na terenie całego powiatu legnickiego, za wyjątkiem kontrolowanego dokarmiania – prowadzonego przez zarządców obiektów wodnych, połączonego z codziennym sprawdzeniem stanu zwierząt.

Lekarz przypomina także o obowiązku bezwzględnego przestrzegania zapisów rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, które między innymi nakazuje właścicielom drobiu i gołębi: trzymanie ptaków w zamknięciu, rejestrację swoich hodowli u Powiatowego Lekarza Weterynarii w Legnicy, co dotyczy także posiadaczy nawet jednej kury czy gołębia.

grypaPrzypadki znalezienia padłych ptaków (łabędzi, dzikich gęsi, czapli, kormoranów a także większych skupisk kaczek, łysek, siewek, perkozów, mew) należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Legnicy – telefon 76 855-05-41. Aktualne informacje, związane z grypą ptaków, dostępne są na stronach internetowych Dolnośląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii www.wroc.wiw.gov.pl oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii w Legnicy http://www.piwlegnica.pl/

Hodowcy drobiu zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji i powinni: ̵ zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich; ̵ nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których jest utrzymywany; ̵ nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki; ̵ stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem; ̵ stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób; ̵ przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu. Za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.

Dodaj komentarz