Uwaga! Przekroczone normy poziomu smogu

Kilka stacji pomiarowych na Dolnym Śląsku odnotowały w ostatnich dniach wyraźne przekroczenia poziomu smogu. Dopuszczalna zawartość pyłu zawieszonego PM10 została przekroczona także w miastach naszego regionu. Synoptycy ostrzegają przed wychodzeniem z domów i radzą co robić.

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska we Wrocławiu poinformował, że w ciągu ostatnich dni. odnotowano przekroczenie poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM10 dla czasu uśredniania 24 godziny na stacjach pomiarowych na Dolnym Śląsku. Wśród wymiienionych znalazły się dwie miejscowości z naszego regionu: Legnica i Jawor. Pozostałe to: Duszniki-Zdrój, Działoszyn, Dzierżoniów, Jelenia Góra, Kłodzko, Lubań, Oława, Wałbrzych, Wrocław i Ząbkowice Śląskie. Ze względu na prognozowane warunki atmosferyczne przekroczenie może się utrzymywać w kolejnych dniach.

Najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenia smogowe są osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia oraz alergiczne choroby skóry i oczu, a także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.

Synoptycy zalecają środki ostrożności. – Osoby wrażliwe powinny rozważyć ograniczenie czasu przebywania oraz wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu (szczególnie w godzinach wieczornych) – czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Zalecenia dla ludności po przekroczeniu dopuszczalnych stężeń pyłu PM10 w powietrzu:

  • unikanie palenia w piecach na paliwo stałe w przypadku posiadania alternatywnego źródła ogrzewania,
  • ograniczenie ruchu samochodowego np. poprzez korzystanie z komunikacji publicznej,
  • śledzenie bieżącej informacji o jakości powietrza.

Dane bieżące, aktualizowane co godzinę, dostępne są w aplikacji mobilnej na smartfony: „Jakość powietrza w Polsce” oraz na stronie internetowej WIOŚ: http://air.wroclaw.pios.gov.pl/.

Fot. ilustracyjne

  1. Kiedy oficjalna stacja pomiarowa GIOŚ w Polkowicach? Najbliższe w Legnicy i we Wschowie. Albo chociaż AIRLY. To, czym pali oponiarz i jego sąsiad z nielegalnym hostelem przy rondzie na Dolnych, to jest masakra. I wszystko leci do miasta

Dodaj komentarz

*

code