Uwaga na oszustów! Sprzedają maski i rękawice ochronne

Wyobraźnia oszustów nie zna granic. Kiedy można nielegalnie zarobić to przeszkody w tym nie stanowi nawet epidemia.  Złotoryjska policja przestrzega przed osobami, które oferują sprzedaż maseczek ochronnych, przyłbic, rękawiczek oraz innych artykułów indywidualnej ochrony przed koronawirusem. Na terenie powiatu odnotowano już kilka takich przypadków, a straty poszkodowanych wynoszą niemal 20 tysięcy złotych.

W ostatnim czasie do złotoryjskiej komendy policji wpływają doniesienia o nowych odmianach oszustw. Przestępcy wykorzystując panującą sytuację epidemiologiczną w kraju, oferują sprzedaż artykułów ochrony indywidualnej, takich jak maseczki czy też rękawice. Zakładają fikcyjne strony internetowe, podają błędne dane teleadresowe i e-maile czy też tworzą fikcyjne ogłoszenia na popularnych portalach aukcyjnych. Niejednokrotnie posługują się danymi istniejących firm, a wszystko po to, by uwiarygodnić autentyczność firmy i sprzedawanego asortymentu. Tylko w ostatnich dniach, do złotoryjskiej jednostki policji zgłosiło się kilka osób, które padły ofiarą takich oszustów.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, pokrzywdzeni znaleźli oferty sprzedaży maseczek i rękawic ochronnych oraz przyłbic na stronach internetowych firm i portalach aukcyjnych. Ich ceny były porównywalne do rynkowych a sprzedający chętnie odpowiadali na pytania, zarówno telefoniczne jak i mailowe, przez co pokrzywdzeni nie mieli wątpliwości co do wiarygodności oferty.

– Zamawiający byli proszeni o dokonanie płatności z góry za pomocą przelewów bankowych i wtedy pojawiały się kłopoty. Produkty pomimo wielokrotnych zapewnień w ogóle nie były dostarczane. Pokrzywdzeni nie otrzymali też zwrotu gotówki a sprzedający przestali odbierać telefon i odpowiadać na wiadomości mailowe. Aktualnie funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi prowadzą czynności zamierzające do wykrycia sprawców tych przestępstw, gdzie łączna suma strat wynosi niemal 20 tysięcy złotych – informuje starszy sierżant Dominika Kwakszys, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi.

Policja apeluje do mieszkańców o rozwagę i ostrożność podczas zakupów online. Przed dokonaniem płatności należy sprawdzić wiarygodność sprzedawcy i opinie na jego temat. – Skorzystajmy z ogólnodostępnych rejestrów osób prowadzących działalność gospodarczą. Doradzamy także wybierać bezpieczniejszą formę płatności czyli płatność przy odbiorze paczki – dodaje rzeczniczka złotoryjskiej policji.

Dodaj komentarz