Opublikowany: wt, Sie 13th, 2019

Urzędnicy przygotowali ściągę dla złotoryjan

Władze Złotoryi przygotowały “Leksykon odpadów” – elektroniczny wykaz, który – zdaniem urzędników – może się okazać niezwykle przydatny w prawidłowej selekcji odpadów przez mieszkańców.

440 haseł ułożonych w alfabetycznej kolejności trafiło do leksykonu przygotowanego z myślą o złotoryjanach. Na liście można znaleźć większość przedmiotów używanych w domach, które budza wątpliwości co do ich segregacji. Wykaz wskazuje konkretne pojemniki, do których powinny trafić śmieci – od “agrafki” aż po “żywność zepsutą w opakowaniu szklanym”.

Jak zaznaczają władze Złotoryi, leksykon zawiera zarówno opisy, jak i grafiki. Poszczególne śmieci zostały umieszczone na kolorowym tle, odpowiadającym pojemnikowi, do jakiego powinny trafić. Odpady, które nie mają przeznaczenia w osiedlowych boksach czy przydomowych kontenerach są oznaczone szarym kolorem, co oznacza, że należy je przewozić do PSZOK-ów lub pojemników w instytucjach użyteczności publicznej i sklepach wielkopowierzchniowych. Najbardziej problematyczne z nich, dla których nie ma miejsca w Złotoryi, zostały oznaczone na czerwono. To m.in. wata szklana, papa, styropian budowlany, rtęć czy padłe zwierzęta.

Większość haseł w leksykonie opatrzona jest dodatkowymi komentarzami. Wskazują one, których przedmiotów nie wolno wyrzucać do pojemników na odpady, które są odbierane podczas zbiórek organizowanych na terenie miasta w określonych terminach oraz które należy zagospodarować we własnym zakresie.

Urzędnicy zapowiadają, że leksykon będzie uzupełniany o kolejne „problematyczne” odpady, które zgłoszą mieszkańcy. Już teraz jednak stanowi ściągę przy selektywnej zbiórce. A z tą, jak pokazuje obserwacja boksów śmietnikowych i gniazd do segregacji, złotoryjanie mają nadal ogromne problemy.

Leksykon w wersji PDF można znaleźć TUTAJ.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..