Udział w programie „Czyste Powietrze” jest bezpłatny!

W ścinawskim ratuszu działa punkt obsługi mieszkańców w ramach programu „Czyste Powietrze”. Na miejscu przeszkoleni pracownicy udzielają szczegółowych informacji i pomagają zainteresowanym w wypełnianiu wniosków. Przypominamy, że za pomoc zarówno w przygotowaniu jak i złożeniu wniosku nie są pobierane żadne opłaty ani prowizje.

Przypominamy, że program „Czyste Powietrze” funkcjonuje w gminie Ścinawa na mocy porozumienia zawartego pomiędzy tą gminą a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

– Dotarły do nas sygnały od mieszkańców, że działają firmy, które pomagają złożyć wnioski o dotacje do WFOŚiGW i pobierają za to prowizje, obiecując skuteczność w działaniu. Po kilku miesiącach okazuje się jednak, że wnioski nie są uwzględniane i zainwestowane pieniądze przepadają. Jeszcze raz podkreślę, że pomoc i fachowe porady, które oferują pracownicy urzędu są bezpłatne – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Punkt obsługi mieszkańców w ramach programu „Czyste Powietrze” działa w miejscowym urzędzie od września bieżącego roku. Dotychczas z porad skorzystało kilkudziesięciu petentów, z czego 10 mieszkańców złożyło wnioski o dofinansowanie. Proces decyzyjny w przypadku tego rządowego programu trwa cztery miesiące, więc wkrótce poznamy pierwsze decyzje. Sama procedura składania dokumentów nie jest skomplikowana, a przeszkolony personel pomaga w kompleksowy sposób przygotować wymagane dokumenty.

Poniżej przypominamy szczegóły i kryteria odnoszące się do programu „Czyste Powietrze”:

O dofinansowanie mogą ubiegać się mieszkańcy gminy Ścinawa, spełniający wymogi programowe w zależności od tego, na co chcą uzyskać dofinansowanie. Wysokość dotacji uzależniona jest od dochodu na jednego członka gospodarstwa domowego. Pierwsze poniesione koszty inwestycji nie mogą być dokonane przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Dodajmy, że oprócz wymiany pieca, można starać się o dofinansowanie na:
– termomodernizację czyli ocieplenie budynku,
– wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
– modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
– instalację paneli solarnych lub fotowoltaicznych (wyłącznie w kredycie preferencyjnym).

W przypadku wymiany pieców na kotły na paliwo stałe typu ekogroszek – piec musi być min. 5 klasy energetycznej oraz posiadać certyfikat z laboratorium badawczego kotłów i urządzeń grzewczych. Przy wymianie pieców na gaz lub pelet, bądź OZE (pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne), wspomniane certyfikaty nie są wymagane.

Punkt obsługujący mieszkańców w ramach programu „Czyste Powietrze” działa w godzinach pracy Urzędu Miasta i Gminy Ścinawa (II piętro, pokój nr 27).

Dodaj komentarz