Opublikowany: sob, Sty 19th, 2019

Tysiące psich piękności

Ponad 2 tysiące psów z szesnastu krajów można podziwiać podczas tegorocznej Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych w Lubinie. W hali Regionalnego Centrum Sportowego prezentują się najpiękniejsze okazy ras i popularnych, i rzadko u nas spotykanych.

Legnicki oddział Polskiego Związku Kynologicznego organizuje wystawy od dawna. Międzynarodowy zasięg impreza ma po raz szósty. W tym roku do Lubina wystawcy przywiozą ponad 2,4 tys. zwierząt reprezentujących ponad dwieście ras. Najliczniejszą reprezentację stanowią buldogi francuskie – w tej chwili najpopularniejsza rasa w Polsce.

Beata Kujawska, prezes legnickiego oddziału PZK szczególnie poleca niedzielne prezentacje: – Polacy rzadko kiedy wiedzą, że mamy piękne rodzime rasy: chart polski, ogar polski, gończy polski, owczarek nizinny i owczarek podhalański. Te psy można będzie podziwiać w ostatni dzień naszej wystawy. Naprawdę warto – zachęca.

Organizatorka podkreśla, że wystawę niemal obowiązkowo powinni odwiedzić wszyscy, którzy rozważają zakup rasowego psa: – To najlepsza okazja, by w jednym miejscu zobaczyć tak wiele ras i porozmawiać z hodowcami, którzy opowiedzą o prowadzonej przez siebie rasie i jej specyficznych wymaganiach – wyjaśnia.

Nawet jeśli nie myślimy o zakupie psa, warto zajrzeć do hali RCS, by zobaczyć, jak wygląda przygotowanie zwierzęcia do konkursu. Szczególnie efektowne są miejsca, w których wystawcy szykują do występu rasy długowłose.

– Po domowemu jest Lolek, a oficjalnie: X-Rigoletto Dogomania – przedstawia swojego pupila lubinianka Natalia Jasińska-Gbiorczyk. Jej pies rasy chihuahua długowłosa ma już tytuł czempiona Polski, wszedł już też na ścieżkę kariery międzynarodowej. Jak opowiada jego opiekunka, przygotowania do wystawy zaczynają się kilka dni wcześniej. Zwierzę trzeba wykąpać, wyczesać i… zadbać o jego nastrój. – Są psiaki, które się stresują, dlatego na wystawę wybiera się takie, które lubią się prezentować, nie boją się tłumów. Takie psie modelki i modele. On poza ringami też jest takim modelem. Wystąpił nawet w paru reklamach – mówi Natalia z nutą dumy w głosie.

Niedzielne prezentacje rozpoczną się o godzinie 10 i potrwają do 18.

źródło: Lubin.pl; fot. Joanna Dziubek

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..