Tysiące emerytów otrzyma podwyżki

Ponad 200 zł podwyżki mogą dostać emeryci urodzeni w 1953 roku, którzy pobierają emerytury po wcześniejszej emeryturze. Warunek, że w ciągu sześciu miesięcy złożą  do ZUS-u wniosek o ponowne przeliczenie wysokości świadczenia. Rząd przyjął już projekt ustawy w sprawie. Z rozwiązania skorzystają głównie kobiety. 

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projekt przewiduje korzystne zmiany dla emerytów urodzonych w 1953 r., którzy stracili na wprowadzeniu w 2013 r. nowych zasad obliczania emerytury.

W nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych obowiązującej od 1 stycznia 2013 r. zapisano, że wysokość emerytury przysługującej w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego powinna być pomniejszana o wypłacone dotychczas tzw. emerytury wcześniejsze.

Zapis ten w odniesieniu do osób z rocznika 1953 ponad rok temu zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Problem zaniżonych świadczeń dotyczy przede wszystkim kobiet.

– Na Radzie Ministrów zdecydowaliśmy się naprawić błąd, niechlujność legislacyjną z czasów rządów PO. W przypadku osób z rocznika 1953 przy podwyższeniu wieku emerytalnego jeszcze dodatkowo pognębiono te osoby – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że projekt jest wykonaniem wyroku TK, by „sprawiedliwości w tym zakresie stało się zadość”.

Korzystne zmiany dla emerytów urodzonych w 1953 r❗️ ✅część emerytów otrzyma średnią miesięczną podwyżkę na poziomie ponad 1,4 tys. zł;

W myśl rządowej propozycji na ponowne przeliczenie emerytur mogą liczyć kobiety i mężczyźni z rocznika 1953 r., którzy pobierają lub pobierali wcześniejsze emerytury, otrzymali prawo do wcześniejszej emerytury przed 1 stycznia 2013 r., kiedykolwiek wystąpili o emeryturę według nowych zasad, przyznawaną po ukończeniu ustawowego wieku emerytalnego oraz emerytura ta została ustalona z pomniejszeniem podstawy obliczenia o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.

Takich osób jest w Polsce ponad 62 tys. Według szacunków otrzymają oni przeciętną miesięczną podwyżkę o 202 zł oraz wyrównanie (czyli różnicę między pobieraną do tej pory emeryturą, a emeryturą, jaka powinna być wypłacana) w wysokości średnio 12 786 zł.

Zmiany obejmą też osoby urodzone w 1953 r., które pobierają wcześniejsze emerytury według zasad przyznanych przed 2013 r. i które do wyroku TK nie wystąpiły o emeryturę powszechną, a wystąpią o nią w lipcu tego roku. Osoby takie mogą liczyć na średnią miesięczną podwyżkę o 1 487 zł.

Dodaj komentarz

*

code