“Trzeźwy poranek” w powiecie legnickim

Od wczesnego ranka przy drogach na terenie powiatu można zauważyć więcej policyjnych radiowozów. Funkcjonariusze tłumaczą, że ponownie będą dziś prowadzić wzmożone kontrole kierowców, szczególnie pod kątem jazdy pod wpływem alkoholu.

– Celem prowadzonych działań jest wyeliminowanie z ruchu kierujących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka i zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych powodowanych przez tę kategorię uczestników ruchu drogowego. Podczas wzmożonych kontroli policjanci sprawdzą także stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, stan techniczny pojazdów i przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego – wylicza mł. asp. Jagoda Ekiert z legnickiej policji.

Jagoda Ekiert

Jak tłumaczą mundurowi, “Trzeźwy poranek” ma pomóc w zapobieganiu wypadkom i egzekwowaniu od uczestników przestrzegania przepisów. I przypominają, że za jazdę na podwójnym gazie grożą surowe konsekwencje:

* jeżeli podczas kontroli drogowej policyjny alkomat wykaże zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu pomiędzy 0,2 -0,5 promila, to uznaje się, że kierujący znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą 10 pkt. karnych, grzywną do 5 tys. zł oraz utratą prawa jazdy do 3 lat.

* jeżeli stężenie będzie wyższe niż 0,5 promila alkoholu we krwi, to mamy do czynienia z przestępstwem, za które grozi 10 pkt. karnych, nawet do 10 lat zakazu prowadzenia pojazdów oraz kara pozbawienia wolności nawet do 2 lat

* jeżeli natomiast kierujący prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności wzrasta nawet do lat 5.

Akcja potrwa do wieczora.

Dodaj komentarz

*

code