Trwają prace przy kompleksie fontann

Od października w części ogrodu francuskiego trwają prace w ramach pierwszego etapu rewitalizacji parku Miejskiego. Co dotychczas udało się już zrealizować?

– Wykonano już roboty rozbiórkowe, usuwając wszystkie elementy starej i nie nadającej się już do użytku instalacji wodnej. Rozebrana została też opaska betonowa wokół fontann. Zgodnie z decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków usunięto krzewy i drzewa, które kolidowały z pierwotnymi założeniami ogrodu francuskiego – wyjaśnia Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy.

Z całego terenu wokół fontann został już zdjęty humus, co pozwoli ułożyć podziemne rurociągi i instalacje elektryczne oraz inne. Budowlańcy rozebrali już również stary murek okalający teren, na którym znajdują się fontanny.

– Będzie on pieczołowicie odtworzony z zamówionych specjalnie elementów prefabrykowanych. Ich kształt i kolor uzgodniono z konserwatorem zabytków. Cały teren inwestycji ziemnych objęty jest nadzorem archeologicznym – dodaje Rodak.

Przypomnijmy, że inwestycja w parku Miejskim jest warta ponad 13 mln zł. Zostanie zrealizowana w cyklu dwuletnim. Planowany finisz? Wczesne lato 2020 r. Już wtedy mieszkańcy mają się cieszyć roztańczoną wodą, obrazami światła i otaczającą miejsce zielenią. W planach jest przebudowa spacerowych alejek, posadzenie nowych roślin, stworzenie elementów małej architektury. Jak zapewniają legniccy urzędnicy, zakończenie inwestycji będzie oznaczać powrót klimatu i czaru lat 20. ubiegłego wieku, wzbogaconego jednak o nowoczesne fontanny multimedialne do projekcji obrazów sterowanych kilkoma programami.

źródło: UM Legnica

Dodaj komentarz

*

code