Trwa akcja SMOG. Policja zatrzymuje dowody rejestracyjne

Policjanci ruchu drogowego w całej Polsce od rana prowadzą działania pod kryptonimem SMOG. Celem akcji jest wyeliminowanie z ruchu pojazdów, których stan techniczny może wpływać na zwiększoną emisję spalin. Jednak stróże prawa będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Chodzi tu między innymi o nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego, które nie tylko zagrażają bezpieczeństwu, ale też nadmiernie zanieczyszczają środowisko.

– Działania ukierunkowane będą na przeprowadzenie jak największej liczby badań emisji spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska – mówi aspirant sztabowy Ewa Kluczyńska, oficer prasowy jaworskiej policji.

Przypominamy kierowcom, że policjant, w związku z czuwaniem nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu drogowego, jest uprawniony m.in. do sprawdzania stanu technicznego pojazdu znajdującego się na drodze. W przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd narusza wymagania ochrony środowiska policjant ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny.

Akcja będzie miała również charakter informacyjno-edukacyjny. Mundurowi będą przypominali kierującym, że transport, szczególnie na terenie dużych miast, przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza, a dający się we znaki smog to również zasługa niesprawnych technicznie pojazdów emitujących spaliny o nadmiernej toksyczności.

Fot. ilustracyjne 

Dodaj komentarz

*

code