Opublikowany: wt, Wrz 22nd, 2020

Tajemniczy ogród z Osieka w ogólnopolskiej telewizji

Mówią, że to ich miejsce na ziemi, ich własny raj. Stworzyli go sami, intuicyjnie, bo żadne z nich nie jest z wykształcenia architektem krajobrazu. O przepełnionym zielenią tajemniczym ogrodzie, który znajduje się w Osieku tuż przy domu Alicji i Zbigniewa Maćkowiaków, wkrótce usłyszy cała Polska. Z kamerą odwiedziła go ekipa programu „Nowa Maja w ogrodzie”.

Wyłożoną kamieniami ścieżką między zielonymi drzewami, które nie od razu odkrywają tajemnice tego miejsca, wchodzimy do niezwykłej przestrzeni. Sami właściciele, pani Alicja i pan Zbigniew, mają problem, by zliczyć gatunki roślin, które można tu znaleźć. Lipa, czereśnie, sosny, daglezje, róże, hortensje, jałowce, cyprysy, m.in. nutkajski – to dopiero początek. Na i przy kompostowniku rozłożyła się dynia, między drzewami szumi woda i ćwierkają ptaki. Ale nie zawsze tak było – pani Alicja śmieje się, że swego czasu sadziła cebulę do góry nogami.

– Tak było, zanim się nauczyłam – przyznaje. – Jak mąż kupił działkę, nie znałam roślin. Przyszłam na działkę, porwałam, włożyłam do kieszeni, poszłam do swojej sąsiadki i mówię: „Mów mi teraz, co jest co”. Dopiero się uczyłam, a że mi się wszystko podobało, wszystko zgarniałam i miałam jedno miejsce, gdzie sadziłam. Patrzyłam, jak rośnie, jak wygląda i myślałam, gdzie będzie pasowało. A później to już była jazda na dziko – śmieje się.

Gdy państwo Maćkowiakowie kupowali działkę 23 lata temu, by zbudować na niej dom, był tu sad. Dziś zostało po nim kilka drzew. Niektóre dają owoce, inne choć są przycięte, pozostały ozdobą ogrodu, na przykład obrośnięte bluszczem lub służąc za podstawę zegara słonecznego.

– Nie spodziewałam się takich efektów, ale warto zaryzykować. Przy jałowcach i innych iglakach kwaśnolubnych rosną klematisy albo pustelnik. To jest urok tego ogrodu – coś, co nie powinno rosnąć, rośnie, nie potrafię powiedzieć, dlaczego – mówi, przyznając, że najważniejsze to lubić to, co się robi. – Osoby, które tu wchodzą, mówią, jak tu dużo pracy, a to nieprawda. Ja to samo powiem komuś, kto robi sweterek. Wolę w polu robić – śmieje się.

To, co stworzyli na swoim kawałku ziemi mieszkańcy Osieka, doceniła ekipa programu „Nowa Maja w ogrodzie”, emitowanego w HGTV. Kamery odwiedziły to miejsce w sierpniu, a to, co uchwyciły, będziemy mogli zobaczyć wiosną przyszłego roku, czyli w kolejnym sezonie programu.

– Wydawało mi się, że to, co mi się podoba, nie musi innym. Natomiast jak już przyjeżdża ekipa telewizyjna, to znaczy, że na tym malutkim skrawku naszej ziemi jest coś, co warto pokazać, żeby inni też spróbowali. Dla nas to wisienka na torcie po latach pracy – uśmiecha się pani Alicja.

Więcej szczegółów w materiale video:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..