Tajemnica pochówków ostatnich Piastów głogowskich (WIDEO, FOTO)

Czy w krypcie pod posadzką kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie znajdują się szczątki dwóch ostatnich Piastów głogowskich Henryka IX i Henryka XI? Wyjaśnienia tej tajemnicy podjęło się Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej.

Według źródeł pisanych, Henryk IX i Henryk XI zostali pochowani w Kożuchowie, ale nie wiadomo, gdzie dokładnie.

– Ostatni Piastowie z linii głogowskiej rezydowali tutaj, od Henryka VII po Henryka XI – opowiada Zdzisław Szukiełowicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej. – Wiemy, że Henryk IX ufundował budynek, który stoi do dziś, obok kościoła, z którym zaś był połączony krużgankiem. Wiemy też, że ufundował jeszcze kaplicę. Jak podają źródła pisane, wyrażając wolę testamentową, kazał pochować się w krypcie kaplicy mansjonarskiej.

Wyjaśnieniem tajemnicy pochówków książąt piastowskich z głogowskiej linii kożuchowskie Towarzystwo zajmuje się od kilku lat. W kościele pw. Matki Bożej Gromnicznej wykonano nawierty posadzki, potem przeprowadzono badania georadarowe. Wtedy znaleziono kryptę, a w niej trumny.

– Wstępnie wiemy, że mamy szczątki trzech osób – mówi Zdzisław Szukiełowicz. – Wiemy też wstępnie, że nie są to pochówki książęce, ale szlacheckie. Prawdopodobnie, bo nadal jest to wielki znak zapytania.

Linia Piastów głogowskich jest bardzo ciekawa, ale też burzliwa.

– Zaczęła się od działań Konrada Głogowskiego, który w konflikcie ze swoim bratem wywalczył swoją część i założył w połowie XIII wieku Księstwo Głogowskie – mówi Dariusz Czaja, wiceprezes Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. – Najwybitniejszym przedstawicielem tej dynastii był Henryk III Głogowski, który otarł się o koronę polską. Jego syn, Przemko Głogowski to także wybitna postać. Po jego śmierci, do dziś niewyjaśnionej, Księstwo przeszło w ręce czeskie. Targane też było różnymi wydarzeniami w czasach Henryka IX i Henryka XI. Co ciekawe, ten drugi uważany jest przez historyków polskich i niemieckich za nieudolnego. Dynastia książąt głogowskich zakończyła się na Janie Szalonym, który w 1488 roku musiał oddać Głogów na cześć Węgrów.

W najbliższym czasie mają być przeprowadzone badania antropologiczne szczątków znalezionych w kościelnej krypcie w Kożuchowie. Wszyscy liczą na to, że tajemnica pochówków książąt piastowskich z głogowskiej linii zostanie wreszcie wyjaśniona.

 

Dodaj komentarz