Szukali śladów bitwy, znaleźli skarb! (FOTO, WIDEO)

Średniowieczne monety, klamry, ozdobne zawieszki to efekt pracy grupy eksploratorów ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego. Skarby znalezione przez nich w Legnickim Polu trafiły do sejfu wojewódzkiego konserwatora zabytków. Po skatalogowaniu i ustaleniu ich pochodzenia trafią do gablot Muzeum Miedzi w Legnicy.

Poszukiwacze na znalezisko trafili przypadkowo, podczas badań nad ustaleniem dokładnego miejsca bitwy pod Legnicą.

– Prace wykonywaliśmy za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków – podkreślają eksploratorzy i dodają, że ten sukces ma wielu ojców. Stowarzyszenie wykonywało badania przy współpracy z archeologami, konserwatorem i Muzeum Miedzi w Legnicy. Szczęściarzem, który pierwszy natknął się na „siekańce” (tak nazywa się fragmenty monet, którymi we wczesnym średniowiecznym handlu wydawano resztę – przyp. red.) był Robert Michałowski.

– Powiadomiłem kolegów i kiedy stwierdziliśmy, co to za fragmenty, zaczęliśmy dokładnie przeczesywać to miejsce. Przeżycie było jeszcze większe, gdy się okazało, że monety pochodziły z drugiej połowy X wieku – wspomina poszukiwacz.

– Wśród monet można rozróżnić dirhemy arabskie bite między VIII a XI wiekiem i zachodnioeuropejskie denary z lat osiemdziesiątych X wieku. Wykopaliśmy także srebrne ozdoby – relacjonuje Przemysław Paruzel,  kierownik badań archeologicznych.

Warto podkreślić, że członkowie Stowarzyszenia wszystkie prace wykonują bezinteresownie, społecznie i legalnie. Nie chcą zbyt dokładnie pokazywać miejsca, w którym znaleźli zabytkowe przedmioty, żeby cennego archeologicznego stanowiska nie zniszczyli amatorscy poszukiwacze skarbów.

Kiedy opadną emocje wywołane znalezieniem skarbu, eksploratorzy wrócą do poszukiwania śladów wydarzeń z 1241 r.

– Nasze Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Księstwa Legnickiego działa od 2017 r. i ma siedzibę w Gniewomierzu. Zrzesza grupę ludzi, których pasją jest historia i archeologia. W szczególności interesujemy się przeszłością naszej najbliższej okolicy, ale w krąg zainteresowań wchodzi również historia i prahistoria całego regionu oraz kraju – dodaje członek Stowarzyszenia, Mariusz Logoń.

Fot. Daniel Śmiłowski, Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Księstwa Legnickiego


Materiał filmowy TV Regionalna.pl:

Dodaj komentarz