Szukają kochających domów (FOTO)

Legnickie schronisko dla bezdomnych zwierząt zachęca do stworzenia domu dla ponad 40 słodkich czworonogów, które obecnie tam przebywają. To wierni i oddani przyjaciele, marzący o własnym kącie i odpowiedzialnych opiekunach. Na nowych właścicieli czeka 37 psów i 5 kotów.

Od 12 marca, w związku z epidemią COVID-19, legnickie schronisko zostało zamknięte dla osób postronnych i wolontariuszy. Nadal przyjmowane są jednak bezdomne zwierzęta i prowadzone są adopcje.

– Dbając o bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i wolontariuszy, podjęliśmy decyzję o zamknięciu schroniska dla odwiedzających – mówi Irena Dalek, kierowniczka placówki. – Jednocześnie nasi pracownicy robią wszystko, aby bezdomniaki jak najmniej to odczuły. Wychodzimy z psiakami na spacery, prowadzimy ich socjalizację na wewnętrznym wybiegu, dbamy o ich właściwą pielęgnację, a przede wszystkim nadal prowadzimy adopcje – dodaje.

Obecnie zmieniły się jednak zasady przeprowadzania procedury adopcyjnej:

1. Wybór zwierzaka

Psiaki przeznaczone do adopcji, ich zdjęcia wraz z opisami, można zobaczyć:

Jeżeli pojawia się problem z podjęciem decyzji i wybraniem swojego ulubieńca (zdajemy sobie sprawę, że tak odpowiedzialną decyzję nie zawsze można podjąć na podstawie przeglądanych zdjęć), prosimy o zawężenie poszukiwań do 2-3 psów. Można też skorzystać z rad pracowników schroniska, którzy stale dostępni są pod numer tel. 76/856 63 48, 602173842, e-mailowo schronisko@lpg.legnica.pl lub na facebookowym profilu „Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Legnicy”.

2. Wizyta przedadopcyjna

Skontaktuj się ze schroniskiem (e-mailowo lub telefonicznie) w celu umówienia wizyty w dogodnym terminie dla obydwu stron, żeby zapoznać się z wybranymi zwierzakami. Do schroniska wchodzimy w rękawicach (lub na miejscu dezynfekcja rąk) oraz maseczce, zachowując wszelkie wprowadzone wymogi bezpieczeństwa oraz udajemy się na wybieg zewnętrzny, gdzie poznajemy i obcujemy ze swoim przyszłym zwierzakiem.

4. Ankieta przedadopcyjna

Po podjęciu decyzji o zwierzaku/zwierzakach, które mogą być zaadoptowane, należy wypełnić ankietę przedadopcyjną i zostawić ją w schronisku (jest też możliwość wysłania/odesłania ankiety mailem).

5. Kiedy następuję adopcja?

Po przeanalizowaniu wypełnionej ankiety, obsługa schroniska podejmuje decyzję o adopcji. Jeżeli tylko jedna osoba jest chętna na wybranego zwierzaka oraz w ocenie personelu schroniska będzie ona odpowiedzialnym opiekunem, adopcja może nastąpić od ręki.

Jeżeli jest większa liczba wypełnionych ankiet, pracownicy schroniska dokonują ich analizy. Niezależnie od decyzji, kontaktują się ze wszystkimi osobami. W przypadku decyzji pozytywnej umawiane zostaje podpisanie umowy adopcyjnej.

6. Adopcja – umowa adopcyjna

Aby nastąpiła adopcja, należy podpisać stosowną umowę. Potrzebny będzie dowód osobisty przyszłego właściciela. Uiszczamy symboliczną opłatę za psa: 10,00 zł (małe), 20,00 zł (średnie), 30,00 zł (duże). Adopcja kotów jest nieodpłatna. Aby zabrać swojego zwierzaka, należy mieć obrożę oraz smycz (ew. kaganiec) w przypadku piesków lub transporter/klatkę w przypadku kotów lub szczeniaków.

– Bardzo zachęcamy do adopcji zwierzaków ze schroniska. Są już wystarczająco doświadczone przez los. Teraz potrzebują kochających domów, aby na nowo zaufać ludziom. Dlatego nie wstrzymaliśmy adopcji i są one nieprzerwanie prowadzone. W marcu i kwietniu 24 psy i 4 koty znalazły swoich właścicieli (adopcje oraz wykupy) – dodaje Irena Dalek. W schronisku na nowych właścicieli nadal czeka 37 psów (w tym szczeniaki) oraz 5 kotów.

Nieprzerwanie przyjmowane są także dary rzeczowe dla schroniska: karma, koce, ręczniki etc. Można także wpłacać darowizny pieniężne na specjalnie utworzone konto.

– Pieniądze te pozwolą nam m.in. rehabilitować bezdomniaki, które tego wymagają. Przykładem jest Lenoks, który ma 11 lat i trafił do nas w 2018 roku. Był bardzo wychudzony, z widocznymi żebrami i kręgosłupem, ma również trudności z chodzeniem, powłóczy tylnymi kończynami. Mimo to uwielbia spacerować i poznawać świat. Darowizny, które już zostały wpłacone na nasze konto, pozwoliły nam kontynuować jego rehabilitację – opowiada kierowniczka schroniska.

Lenoks będzie miał cykl sześciu zabiegów w postaci ćwiczeń na bieżni wodnej w gabinecie fizjoterapii zwierząt. Te ćwiczenia zdecydowanie wzmocnią jego mięśnie, co da mu większy komfort w poruszaniu się. Pracownicy schroniska mają nadzieję, że w ten sposób uda się pomóc nie tylko Lenoksowi, ale również i innym zwierzakom.

Darowizny pieniężna można wpłacać na konto Urzędu Miasta w Legnicy nr 40 1240 1473 1111 0000 2521 2040 konicznie z dopiskiem „Wpłata na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Legnicy”.

Fot. UM w Legnicy

Dodaj komentarz

*

code