Szkoły, restauracje i kina nadal zamknięte, ferie w domach

Szkoły zamknięte do Świąt Bożego Narodzenia, ferie skumulowane od 4 do 17 stycznia, a od przyszłej soboty placówki handlowe funkcjonować będą w najwyższym reżimie sanitarnym –  to najważniejsze założenia planu walki z pandemią przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas dzisiejszej konferencji prasowej. 

Jak podkreślił na wstępie szef rządu „sytuacja nadal jest bardzo poważna”. –  Od kilku dni obserwujemy stabilizację liczby zakażeń , ale wirus cały czas zbiera śmiertelne żniwo –  zauważył premier. – Wiele naszych przewidywań było błędnych, wiele analiz i prognoz nie sprawdziło się – przyznał Morawiecki.

Przedstawiony dziś plan walki z pandemią  szczegółowo określą projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To warianty obostrzeń, które będą stosowane w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Jeżeli chodzi o handel to od 28 listopada zostanie przywrócona możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych, ale w ścisłym reżimie sanitarnym (czyli maksymalnie 1 osoba na 15 moraz nakaz zakrywania ust i nosa).

– Dokonujemy analizy, która ma objąć zarówno nasze zdrowie, uratowanie jak najwięcej istnień ludzkich, ale również uratowanie milionów miejsc pracy – podkreślił Morawiecki. – Warunkiem jest utrzymanie dyscypliny każdej placówki, każdego sklepu, każdej galerii handlowej, każdego sklepu meblowego, jeżeli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane – zapowiedział premier.

Kancelaria premiera poinformowała też o tym, że branże fitness, gastronomiczna i kulturalna pozostaną zamknięte do 27 grudnia. – Idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się je pozostawić zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Przed świętami poinformujemy te placówki, co dalej – wyjaśnił szef rządu.

Zdecydowano również, że uczniowie nie wrócą do szkół przed 24 grudnia. Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Jak dodał szef rządu, „przed nami okres świąt Bożego Narodzenia i to moment, w którym rodziny się spotykają i dlatego szczególnie chcę zaapelować już dzisiaj, aby to były spotkania w gronie małych rodzin, tych, z którymi mieszkamy; żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre będą musiały być restrykcje potem”.
– To trudny, ale dobrze przemyślany, realistyczny plan. Jego powodzenie zależy od solidarności, od zaangażowania każdego z nas. Powodzenie tego planu wymaga ogromnej dyscypliny, a stawką jest ludzkie życie i setki tysięcy miejsc pracy – podsumował konferencję wicepremier Jarosław Gowin.

Dodaj komentarz

*

code