Synoptycy ostrzegają! Będzie mroźno i ślisko

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed przymrozkami oraz oblodzeniem. Zagrożonych jest sześć województw na południu Polski oraz części trzech województw na północy kraju. Alert dotyczy również Dolnego Śląska, w tym także wszystkich powiatów z naszego regionu. 

– Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna około -4°C, temperatura minimalna gruntu około -6°C – informuje Michał Mercik, dyżurny synoptyk z Biura Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu.

Meteorolodzy przewidują również  przymrozki. – Prognozuje się lokalnie spadek temperatury do -4°C do -2°C, lokalne spadki do -6°C, a przy gruncie do -6°C, lokalnie do -8°C. Temperatura maksymalna w ciągu dni 4°C, 6°C do 9°C w środę – czytamy w dzisiejszym komunikacie IMGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia opisywanych zjawisk szacowane jest na 80 procent. Ostrzeżenia ważne są od dziś, czyli od niedzieli 29 marca od godz. 20 do jutra do godz. 8 rano.

Pierwszy stopień oblodzenia może powodować śliskość na drogach i chodnikach oraz utrudnienia komunikacyjne. Z kolei następstwem przymrozków mogą być szkody w uprawach rolnych, sadach i ogrodach. Synoptycy zalecają najwyższą ostrożność, a także śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Fot. ilustracyjne

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..