Świątynia w Legnickim Polu podniesiona do rangi kolegiaty

Podczas uroczystej mszy świętej, odprawionej dziś w Legnickim Polu, biskup legnicki ks. Zbigniew Kiernikowski ustanowił kapitułę św. Jadwigi Śląskiej. Tym samym bazylikę Podwyższenia Krzyża Świętego i świętej Jadwigi podniósł do rangi kolegiaty.

To już trzecia kapituła w diecezji legnickiej, po katedralnej i krzeszowskiej. W jej skład weszło ośmiu kanoników gremialnych: prepozyt ks. Jan Klinkowski – rezydent w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy oraz księża proboszczowie: Włodzimierz Gucwa z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i świętej Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu, Dominik Drapiewski z parafii świętego Marcina w Jaworze, Józef Hupa z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bolesławcu, Mariusz Majewski z parafii świętego Tadeusza Judy w Jeleniej Górze, Janusz Ospa z parafii Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Witkowie Śląskim, Bogusław Wolański z parafii świętego Józefa Oblubieńca w Olszynie oraz Piotr Zawadka – dyrektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

Ponadto w kapitule zasiada czterech członków honorowych. Są to księża proboszczowie: Bronisław Kryłowski z parafii Świętej Rodziny w Legnicy, Marek Osmulski z parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie, Andrzej Pławiak z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Ścinawie oraz Andrzej Tracz z parafii Świętej Trójcy w Legnicy. Docelowo gremium to ma liczyć osiemnaście osób.

– Na uroczystości obecni byli biskup pomocniczy ksiądz Marek Mendyk, przełożeni i klerycy Seminarium Duchownego w Legnicy, przedstawiciele władz lokalnych i służb mundurowych, a także wierni, którzy przyjechali wraz ze swoimi duszpasterzami, aby świętować ich dzień – informuje ks. Waldemar Wesołowski, rzecznik prasowy diecezji legnickiej.

Ponadto podczas uroczystości biskup legnicki ks. Zbigniew Kiernikowski nadał godność kanonika EC i kanonika RM księżom, którzy w szczególny sposób troszczą się o sprawy duszpasterskie w diecezji. Msza święta w Legnickim Polu zakończyła obchody 25-lecia istnienia diecezji legnickiej oraz obchody Roku Jadwiżańskiego.

ŹRÓDŁO: DIECEZJA LEGNICKA

Dodaj komentarz