ŚWIAT/POLKOWICE. Niech MOC będzie z Wami, dziś Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen

Kamil 2May the 4th be with you” (Niech czwarty będzie z tobą) – w ten sposób składają sobie dziś życzenia miłośnicy Gwiezdnych Wojen. Jest to przerobione pozdrowienie rycerzy Jedi – „May the Force be with you” (Niech Moc będzie z tobą), które jest jednym z najbardziej znanych tekstów filmowych na świecie.

4 maja na całym świecie odbywają się liczne akcje, happeningi, zloty fanów Star Wars. Wiele w tej kwestii dzieje się również w Internecie.

Miłośników sagi Georga Lucasa na całym świecie jest niezliczona ilość. Bardzo często zamiłowanie do historii rebeliantów walczących z międzygwiezdnym Imperium zła oraz zakonu Jedi, którego rycerze zawsze starają się podążać wyłącznie jasną stroną Mocy, przechodzi z pokolenia na pokolenie.

– Mój pięcioletni syn potrafi wymienić imiona prawie wszystkich postaci z sagi – mówi Tomek, pochodzący z Polkowic fan gwiezdnej sagi.

IMG_5235Do tej pory wyprodukowano sześć epizodów Gwiezdnych Wojen. Trzy (epizod IV, V i VI) powstały na przestrzeni lat 70-tych i 80-tych. Pozostałe trzy (epizod I, II, III) powstały w latach 1999 – 2005.

– Taką kolejność wymusiły możliwości techniczne, jakie mieliśmy kiedyś. W latach 80-tych nie udałoby się wyprodukować pierwszych trzech epizodów – mówił niegdyś George Lucas.

Na świecie pojawiło się zjawisko religii Jedi, czy też jediizmu. Filarem jest przenikająca wszystkie organizmy i materie Moc, dająca się kontrolować przez adeptów Jedi. W filmach Lucasa nie był to system religijny, a rodzaj filozfii wyznawany przez Zakon Jedi. 

Kamil 5Początki ruchu religijnego kościoła Jedi związane są z deklarowaniem w spisach powszechnych w rubryce religia, że wyznaje się jediizm. Na tej podstawie można zauważyć, że kościół wyznawców Mocy od wielu lat rośnie w siłę. W 2013 roku w Anglii była to siódma pod względem wielkości religia. W Australii wyznawców jediizmu było około 65 tysięcy, w Czechach 15 tysięcy, w Kanadzie 9 tysięcy. W Polsce w spisie powszechny 2011 roku w rubryce religia 1343 osoby zadeklarowały przynależność do kościoła Jedi. Początki kościoła Jedi sięgają lat 90-tych XX wieku. Na świecie istnieją oficjalnie uznane organizacje religijne Jedi, publikowane są na ten temat książki. Zakładane są strony internetowe.

 Skąd aż taka miłość do gwiezdnej sagi?

Kamil 4– Ciężko opisać, co w GW podoba mi się najbardziej. Czy jest to alternatywna rzeczywistość w futurystycznym klimacie międzygwiezdnych podróży, skoków w nadprzestrzeń, rozmaitych planet i zamieszkujących ich kosmicznych istot, uwikłanych w niezwykłe historie, a wszytko połączone w fascynującą opowieść o kliku pokoleniach i poruszająca rozmaite watki – od tych politycznych po miłosne, wojenne i inne – mówi Kamil Jagiełło, polkowiczanin i zadeklarowany jediista. – W tym fascynującym świecie, każdy bez względu na wiek może znaleźć coś dla siebie. Oprócz filmów, powstały komiksy, książki oraz gry komputerowe. Te ostatnie jak „Star Wars the Old Republic” pozwalają fanom uczestniczyć w tej niezwykłej historii – dodaje.

30 października 2012 roku wytwórnia Lucasfilm została sprzedana korporacji The Walt Disney Company, która zapowiedziała, że w 2015 roku ukaże się film Gwiezdne wojny: część VII, a także kolejne filmy w późniejszych latach. 

DRM/ FOT. PRYWATNE ARCHIWUM KAMILA JAGIEŁŁO

Dodaj komentarz