Do końca października studenci pobierający rentę rodzinną powinni przynieść do ZUS zaświadczenie o tym, że nadal się uczą, i złożyć wniosek o kontynuowanie wypłaty.
Jeśli student przyniesie dokumenty do ZUS w terminie, wtedy renta zostanie wypłacona jeszcze w październiku, ale jeśli z wnioskiem o wypłatę spóźni się i złoży go dopiero w listopadzie, wtedy rentę rodzinną za październik straci.
Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia, ale może ją dostawać także starsza młodzież, pod warunkiem, że dalej się uczy, jednak nie dłużej niż do 25. roku życia.
– Do 16 lat ZUS wypłaca rentę bez pytania o to, czy dziecko się uczy, czy nie, ale później, co roku trzeba przynosić do nas zaświadczenie o tym, że nadal się uczymy – przypomina Iwona Kowalska-Matis, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Musimy też poinformować ZUS, gdy przestajemy się uczyć, gdyż w innym wypadku rentę pobraną już po zakończeniu nauki będziemy musieli do ZUS oddać i to wraz z odsetkami – dodaje.
Rentę stracić mogą także maturzyści, jeśli nie przyniosą do ZUS zaświadczenia, że po maturze wybierają się na studia. Uczniowie, którzy po śmierci rodzica otrzymują rentę rodzinną często nie wiedzą lub zapominają o tym, że muszą do ZUS dostarczyć zaświadczenie zarówno o tym, że kontynuują naukę, jak i w razie jej przerwania.
Dorabiający uczniowie i studenci, którzy dostają rentę muszą informować ZUS o swoich przychodach. Jeśli osiągną przychód 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia, świadczenie zostanie zmniejszone. ZUS całkowicie zawiesi ich wypłatę, gdy zarobki są wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Uczniowie i studenci muszą zawiadamiać ZUS o wysokości przychodu osiągniętego w minionym roku kalendarzowym – do końca lutego kolejnego roku, a także o zmianie miejsca zamieszkania, numeru rachunku bankowego, pobieraniu innej renty np. socjalnej.
Źródło: ZUS/Fot. Ilustracyjne