Opublikowany: czw, Maj 16th, 2019

Startuje Noc Muzeów – trzy dni i trzy różne miejsca

Przed nami Noc Muzeów, która w Lubinie potrwa aż trzy dni i obfitować będzie w wydarzenia. Początek już jutro (17 maja). Warto uważnie przeczytać program, bo impreza będzie się odbywać aż w trzech miejscach.

– Trzydniowa dlatego, że w tamtym roku w jeden dzień mieliśmy dość duży tłok. Stwierdziliśmy, że w tym roku rozbijemy to na trzy dni. Poza tym to też jest szansa na prezentację lokalnego środowiska artystycznego – mówi Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie, organizatora imprezy.

Lokalni artyści występować będą na lubińskim rynku od piątku do niedzieli. Poza tym będzie można zwiedzać ratusz oraz wystawę na Wzgórzu Zamkowym.

– W ratuszu są dwie nowe wystawy plus udoskonalone te starsze. Kto nie był zapraszam, a kto był, może wybrać się ponownie – dodaje Zawadka. – Na Wzgórzu wystawa „1944” i „Trzech generałów”. A w sobotę znów Wzgórze, rynek i nowość – park Leśny, część, którą zagospodarujemy. Jest to w trakcie modernizacji, ale na dwa dni udostępnimy, żeby mieszkańcy mogli zobaczyć, jak wyglądają nasze prace w parku Leśnym i z czym to jest związane. Mamy tam dwie duże wystawy. Pierwsza to „Wielka Wojna”, która jest skończona w 25 procentach, kilka lat będzie trwało jej powstawanie. Pokażemy też, jak zagospodarowaliśmy bunkry i co tam się znajduje, czyli trochę o trudnej historii polsko-sowieckiej, o zimnej wojnie – wylicza dyrektor Muzeum Historycznego.

W parku Leśnym będzie można zobaczyć też rekonstrukcje historyczne z udziałem grup z Poznania, Przemyśla, Krakowa i Kielc. Wszystkie będą związane z I wojną światową. Pojawi się też kilku rekonstruktorów w pobliżu bunkrów, nawiązując do zimnej wojny.

Ponadto zaplanowano pokazy rzemieślnicze: kowalstwa, rymarstwa i garncarstwa. Będą się one odbywały zarówno w parku, jak i na rynku.

– Będą kowale, bo wielka wojna to ostatnia wojna z użyciem koni, gdzie potrzebni byli kowale – uściśla dyrektor Zawadka. – Poza tym to, co wszyscy lubią, czyli food trucki – dodaje.

W piątek i sobotę, 17 i 18 maja, Noc Muzeów trwać będzie od godziny 14 do 22, zaś w niedzielę, 19 maja, od 12 do 18.

– W sobotę między godziną 21 a 23 podświetlimy konstrukcje na strzelnicy – dodaje dyrektor Muzeum Historycznego.

Szczegółowy program imprezy, wraz z godzinami publikujemy poniżej.

– Jeśli ktoś nie zdąży na żaden z trzech dni, to zapraszam na połowę września. Wtedy, przy okazji zlotu samochodowego i konferencji o kolejnictwie, będzie także popołudnie i noc z Muzeum w parku Leśnym. Będziemy tam świętowali rocznicę operacji „Market Garden”, zwłaszcza że mamy tutaj swoją lokalną grupę rekonstrukcyjną – zaprasza na jesień Marek Zawadka.

Fot. Tomasz Folta

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..