Spada bezrobocie w powiecie polkowickim

Stopa bezrobocia w powiecie polkowickim, zarejestrowana na koniec maja, wyniosła 4,2 proc. Tak dobrego wyniku powiatowy rynek pracy nie zanotował od 27 lat.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w porównaniu z majem ubiegłego roku stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,5 pkt procentowego w ujęciu rocznym. To jeden z najniższych wskaźników bezrobocia. Władze powiatu polkowickiego wychodzą z założenia, że szkolnictwo zawodowe powinno być ściśle związane z przedsiębiorstwami i dopasowane do rynku pracy. Dlatego szkoły zawodowe, średnie i zasadnicze od lat współpracują z największymi pracodawcami w regionie.

– Sytuacja na rynku się zmienia – podkreśla Marek Tramś, starosta polkowicki. – Co trzeci pracodawca nie może pozyskać odpowiednich pracowników, a jednocześnie grupą zawodową, której najtrudniej znaleźć zatrudnienie są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Naszym zadaniem jest, aby dostosować nauczanie do aktualnych potrzeb rynku pracy. Organizowane są uczniom praktyki, staże, wspólne programy autorskie. Bywa, że uczeń klas mechatronicznych w połowie szkoły już wie, że czekać na niego będzie etat w konkretnej, renomowanej firmie – dodaje starosta.

W naszym regionie niższą stopą bezrobocia od powiatu polkowickiego mogą tylko pochwalić się: Wrocław (2,1 proc.) i Jelenia Góra (3,1 proc.). W województwie dolnośląskim wśród powiatów ziemskich, tylko wrocławski także ma tak niskie bezrobocie.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiecie polkowickim na koniec maja wyniosła 1 663. To o 199 osób mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Źródło: Powiat Polkowicki/Fot. Pixabay

  1. Tym którym znajomości dopisały dostali się do kopalnie, a cała reszta która miała dość pracy w obozach polkowickiej strefy ekonomicznej, wyjechała w siną dal. Ot całe wyjaśnienie spadku bezrobocia w Wabikowicach.

Dodaj komentarz