Opublikowany: nie, Gru 1st, 2019

Solidarni z sędziami karanymi za niezawisłość (FOTO, WIDEO)

Jaworzanie włączyli się w gest solidarności z sędziami, wobec których wszczynane są postępowania dyscyplinarne, bo zaczęli realizować wytyczne Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przed Sądem Rejonowym w Jaworze  w niedzielę o godz. 16 zebrało się kilkanaście osób.

Wśród protestujących byli lokalni samorządowcy, działacze Platformy Obywatelskiej i – jak podkreślali – zwyczajni obywatele. Protestujących swoją obecnością wsparł burmistrz miasta, Emilian Bera. Głos zabrał m.in. poseł na Sejm VI kadencji, działacz opozycyjny czasów stanu wojennego Wojciech Sokołowski.

– Nie po to walczyliśmy w stanie wojennym, robiąc i kolportując ulotki i zakładając Radio Solidarność, będąc aresztowanymi i więzionymi, żeby partia, która w Polsce rządzi zaczęła się upodabniać do partii, z którą walczyliśmy – mówił były parlamentarzysta.

Radny miejski, Michał Bander odczytał list-stanowisko polskich sędziów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Iustitia, w którym czytamy, że to nie sędzia Paweł Juszczyszyn, ale Rzecznik Dyscyplinarny i Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie przekroczyli swoje uprawnienia.

Przypomnijmy, że kilka dni temu sędzia Juszczyszyn zwrócił się (zgodnie z wytycznymi Trybunału Sprawiedliwości UE – przyp. red.) do Kancelarii Sejmu o przesłanie list poparcia dla sędziowskich członków Krajowej Rady Sądownictwa, za co został w trybie natychmiastowym odsunięty od orzekania. Jaworski protest trwał ok. 30 min., przebiegał pokojowo, bez konieczności interwencji policji. Po wyrażeniu swoich poglądów i dyskusji jaworzanie rozeszli się.

Galeria zdjęć:

fot. Daniel Śmiłowski

Materiał wideo TV Regionalna.pl:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..