Śmiertelna gra dotarła do Polski! (WIDEO)

niebieski wieloryb
Fot. Pixabay

„Niebieski wieloryb” zbiera żniwo wśród dzieci i młodzieży. W naszym regionie na szczęście nie odnotowano tragicznych zdarzeń związanych z internetową grą, której zawikłane i mroczne zasady doprowadzają dzieci do samobójstw. W Rosji, gdzie gra powstała, szacuję się, że już zabiła blisko 130 nastolatków.

,,Niebieski wieloryb” popularny jest wśród dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Są też inne nazwy tej gry, ale zasady są takie same: uczestnik podaje swój numer telefonu, na który przez 50 dni otrzymuje określone zadania do wykonania, głównie polegające na zadawaniu sobie bólu. Upokarzające zadania muszą być dokumentowane za pomocą zdjęcia, które trafia do tzw. „opiekuna”.

Uczestnicy muszą na przykład zerwać kontakt ze znajomymi, nie odzywać się do nikogo przez cały dzień. Im wyższe zadania, tym trudniejsze. Każdego dnia dziecko ma do wykonania jedno zadanie, a punktem kulminacyjnym jest odebranie sobie życia. 50-tym zadaniem jest samobójstwo. Nastolatkowie skaczą więc z dachów, rzucają się pod pociąg, wieszają. Gra dotarła już do Polski, są doniesienia o okaleczonych dzieciach.

Jak chronić dziecko w sieci? Jakie dzieci są najbardziej narażone na zły wpływ takiej gry komputerowej? – Przede wszystkim dzieci z zaniżoną samooceną, zakompleksione i osamotnione. Dzieci, które czuja się outsiderami i nie mają wsparcia – one znajdą w grze sposób na zaistnienie w mediach społecznościowych, znajdą grupę podobnych sobie osób. Czują się wreszcie zrozumiane i czują, że robią coś fajnego, innego – mówi psycholog Małgorzata Kusińska i dodaje: – Dzieci, które czują, że nie mają od bliskich ciepła i wsparcia, niestety szukają go w sieci. Dlatego proszę, zwracajmy uwagę, troszczmy się, pokazujmy, że dziecko nas obchodzi. Rozmawiajmy z naszymi dziećmi i to nie tylko jak było w szkole, ale pytajmy o ich uczucia, problemy.

Na szczęście internauci idą z pomocą zagubionym nastolatkom, którzy wpadli w siłę śmiertelnej gry. Powstało przeciwieństwo „Niebieskiego wieloryba” – „Różowa Panda”. Tu również trzeba wykonać 50 zadań, ale są one jak najbardziej pozytywne np. powiedz obcemu miłe słowo. A dlaczego „Niebieski wieloryb”? Nazwa gry pochodzi od jednego z niewielu gatunków zwierząt, któremu naukowcy przypisują skłonności samobójcze. Wieloryby potrafią skrócić swoje życie, umyślnie wypływając na ląd lub na płytkie wody.

Dodaj komentarz