Opublikowany: nie, Mar 1st, 2020

My Słowianie i swastyka (?!) (FOTO, WIDEO)

W jaworskim Muzeum Regionalnym odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Poznajemy Region. Tym razem w roli przewodników wystąpili Diana i Rafał Jakubowscy – pasjonaci historii, religioznawstwa i etnologii.

Okazuje się, że starożytność i słowiańska mitologia cieszą się dużą popularnością. Dopisała frekwencja, a słuchacze przygotowali do prelegentów wiele pytań. Już w pierwszych minutach spotkania okazało się, że Słowianie nie są ludem o rdzennych europejskich korzeniach. – Stanowi o tym przede wszystkim komparatystyka, czyli wszystkie badania porównawcze, które wskazują, że tak naprawdę jesteśmy Euroazjatami – stwierdził na wstępie regionalista. Wykładowi towarzyszył pokaz multimedialny, były rekwizyty, a prowadzący ubrani byli we wczesnośredniowieczne stroje nawiązujące do tradycji Rusi.

– To jest właśnie krajka, barwna tkanina, która miała na celu np. ochronę czy gwarancję pomyślności – prowadząca wyjaśniła nam element swojego stroju. Naszej uwadze nie umknęły ozdobne szczegóły na pasie prowadzącego.

– Pas był wyrazem po części dojrzałości, ale też i dostojeństwa mężczyzny. Swastyki na moim pasie są uosobieniem pięciu żywiołów, które konstruują otaczający nas świat – powiedział Rafał Jakubowski i dodał, że w starożytności swastyka była symbolem szczęścia i pomyślności. Bogaty w interesujące historie wykład był tylko niewielką częścią ciekawostek o naszych pradziejach. Więcej możemy się dowiedzieć sięgając do książki autorstwa pp. Jakubowskich pt. „Wierzenia Słowian i Indoariów – rekonstrukcja utraconych tradycji”.

Galeria zdjęć:

fot. Daniel Śmiłowski

Materiał wideo TV Regionalna.pl:

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..