Opublikowany: nie, Lip 15th, 2018

Podpowiedzą, jak taniej wymienić piec

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami wkrótce ma ruszyć program „Czyste powietrze”. Oznacza to, że mieszkańcy domów jednorodzinnych będą mieli kolejną szansę, by otrzymać dofinansowanie do wymiany starego pieca na nowy. Za dwa dni w złotoryjskim ratuszu odbędzie się spotkanie informacyjne w tej sprawie.

Na spotkaniu obecny będzie doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, który ma przedstawić założenia rządowego programu i wyjaśnić zasady, na jakich ma być w praktyce realizowany. Jak na razie bowiem o całym projekcie, który ma polepszyć jakość powietrza, oficjalnie nie za wiele wiadomo.

Dofinansowywane będą nie tylko nowe piece, ale również projekty związane z podniesieniem efektywności energetycznej budynku, takie jak termomodernizacja – wymiana stolarki zewnętrznej i docieplenie budynku. Wysokość dotacji uzależniona ma być od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym i wahać od 40 do 90 procent.

Dotacja będzie bezzwrotna. Dodatkowo uruchomiony zostanie systemem pożyczek. Włącznie z nich dofinansowywane zostaną inwestycje w instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne.

W celu realizacji programu „Czyste powietrze” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjął współpracę z Bankiem Ochrony Środowiska oraz z funduszami wojewódzkimi. Póki co jedynie fundusz województwa mazowieckiego poinformowała o planowanym naborze wniosków.

W Złotoryi zainteresowanie dotacjami do wymiany pieców jest  bardzo duże. W ostatnim roku ratusz dofinansował zmianę systemu ogrzewania w 54 nieruchomościach. Wśród nich były trzy kamienice, w których łącznie znajdowało się 48 mieszkań. Według danych Urzędu Miejskiego w Złotoryi, na terenie miasta wybudowanych jest ok. 950 domów jednorodzinnych.

Spotkanie w sprawie termomodernizacji odbędzie się we wtorek 17 lipca o godz. 16 w sali nr 11 na I piętrze UM.

Fot. zlotoryjska.pl

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..