„Skidniowianie” świętowali 35-lecie działalności

Były życzenia, tort i dobra zabawa. Tak mieszkańcy gminy Kotla obchodzili jubileusz 35-lecia istnienia Zespołu Folklorystycznego „Skidniowianie”. Przy okazji podsumowano ciekawy projekt edukacyjny. 

Uroczystość odbyła się w miniony weekend w sali wiejskiej w Skidniowie, a spotkanie poprzedziła msza św. w miejscowym kościele.

– Zespół powstał w 1983 roku z inicjatywy przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich pani Józefy Ciunajcius – informuje Anna Marcinkowska, insp. ds. pozyskiwania środków pozabudżetowych, planowania i promocji w Urzędzie Gminy Kotla. – Pierwszym kierownikiem zespołu była pani Helena Ratajek, potem Stanisława Graczyk, a obecnie jest Bogusława Kościelak.

Siedzibą zespołu jest Wiejski Dom Kultury w Skidniowie, ale działa on pod skrzydłami Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kotli. Obecnie występuje w nim siedmioro dorosłych i dwanaścioro dzieci z kapelą: akordeonistą i skrzypkiem.

– Niewiele zespołów folklorystycznych przetrwało tak wiele lat, godnie reprezentując społeczność lokalną i tradycje kultury wiejskiej na terenie całej Polski, a także podczas wyjazdów zagranicznych – dodaje Anna Marcinkowska. – Od momentu powstania zespół ,,Skidniowianie” bardzo szybko wypracował bogaty i zróżnicowany program artystyczny i zaczął odnosić sukcesy na przeglądach i konkursach zespołów folklorystycznych.

Jubileuszowe życzenia złożyli zespołowi m.in.: Czesława Kozłowska, była wójt gminy Kotla i Honorowy Obywatel Gminy, Halina Przybylska, przewodnicząca Rady Gminy, Ewa Konarska – Jóźwiak, Sekretarz Gminy, Iwona Adamczak, dyrektor GOKiS Kotla, Barbara Kobiela, Zasłużona dla Gminy Kotla oraz członkowie Zespołów Folklorystycznych „Wrzos” i „Grochowiczanki”.

Z kolei „Skidniowianie”, przy wsparciu pań z Koła Gospodyń Wiejskich i rady sołeckiej, podjęli gości pysznym obiadem, potem zaśpiewali swoje największe przeboje, a w końcu zaprosili na zabawę taneczną.

Uroczystość była też okazją do podsumowania projektu „Na folkową nutę” zrealizowanego przez Stowarzyszenie Grochowice Zdrój.

– Realizacja projektu, to czas intensywnej i twórczej pracy z zespołami folklorystycznymi „Wrzos”, „Grochowiczanki” i „Skidniowianie” – mówiła Barbara Kobiela koordynator projektu. – . Członkowie zespołów podnieśli swoje umiejętności śpiewacze, wskazano im ciekawszą formę prezentacji scenicznej. Grupa taneczna zespołu „Skidniowianie” wzmocniła swoje umiejętności w tańcu ludowym.

Instrumentaliści z zespołów zaprezentowali swoje umiejętności podczas „Dnia Seniora”, a dorośli uczestniczyli w wyjeździe do teatru.

Podczas podsumowania projektu zespoły otrzymały certyfikaty z ukończenia warsztatów edukacyjnych, a dzieci – dodatkowo nagrody. Projekt został sfinansowany z puli Narodowego Centrum Kultury z programu „Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska” oraz środków własnych uzyskanych z budżetu Gminy Kotla.

Fot. Źródło: UG Kotla  

Dodaj komentarz