Opublikowany: śr, Sie 8th, 2018

W sierpniu ruszy budowa kamienicy przy Klasztornej

Jeszcze przed wakacjami rozpocznie się budowa nowej kamienicy na ul. Klasztornej w Złotoryi. Główny inwestor, którym jest Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze, w najbliższy piątek podpisze umowę z wykonawcą na roboty budowlane i wbije uroczyście pierwszą łopatę na placu budowy. Czterokondygnacyjny budynek wypełni lukę w zabudowie miejskiej. Czynszówka z prawie trzydziestoma mieszkaniami i podziemnym garażem ma być gotowa w ciągu dwóch lat. Budynek będzie stawiany przy udziale finansowym miasta Złotoryi.

Czterokondygnacyjna kamienica z mieszkaniami na wynajem wypełni lukę w zabudowie miejskiej przy ul. Klasztornej. Stanie pomiędzy budynkami nr 8 i 12, stanowiąc swoistego rodzaju „plombę” w pierzei. Powstanie w niej 27 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni 1096 m kw. Mieszkania będą 1- i 2-pokojowe i będą liczyć od 32 do 49 m kw. Kamienica będzie wyposażona w podziemny parking o pow. 100 m kw., w którym zmieści się 8 pojazdów, oraz pomieszczenia wspólnego użytku: suszarnie, wózkowanie, komórki lokatorskie.

Jak twierdzą przedstawiciele TBS-u, budynek będzie realizowany w technologii tradycyjnej, a cała inwestycja ma być przykładem łączenia tradycji z nowoczesnością, ze względu na zastosowanie w kubaturze obiektu nowoczesnego i nowatorskiego podejścia do zapewnienia komfortu zamieszkiwania na miarę XXI w. Ciepła woda użytkowa i do centralnego ogrzewania uzyskiwana będzie z odnawialnych źródeł energii – pomp ciepła typu powietrze zainstalowanych na dachu budynku z zastosowaniem innowacyjnej metody ogrzewania sufitowego. W projekcie jest też wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacja). Na dachu zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne.

Towarzystwo wybuduje kamienicę przy udziale finansowym miasta. Złotoryja jest udziałowcem w kamiennogórskiej spółce od kilkunastu lat, gdy TBS zaadaptował na mieszkania czynszowe starą kamienicę przy pl. Lotników Polskich. Teraz złotoryjski samorząd zwiększył swoje udziały, wnosząc jako wkład niepieniężny do spółki grunt, na którym będzie wybudowany nowy budynek. Miasto przekaże też TBS-owi do 2020 r. w trzech transzach ponad 2 mln zł na budowę kamienicy.

– Takie rozwiązanie jest korzystne dla naszego samorządu – uważa burmistrz Robert Pawłowski. – W mieście powstaną nowe mieszkania, a kasę miejską będzie to kosztować dużo mniej niż gdybyśmy samodzielnie budowali budynek, bo ok. 1,6 tys. za 1 m kw. Będziemy mieli wpływ na nabór lokatorów i wysokość stawki czynszu, a cały koszt utrzymania budynku przejmie TBS.

Władze miejskie liczą na to, że nowy budynek mieszkalny poprawi sytuację mieszkaniową w Złotoryi. Miasto na przestrzeni ostatnich 15 lat wybudowało ok. 70 lokali komunalnych (na ulicach Sikorskiego, Sportowej, Szkolnej i al. Miłej), ale to nie zaspokaja wszystkich potrzeb mieszkaniowych złotoryjan. Na liście osób oczekujących na mieszkanie komunalne jest w tej chwili ok. 250 osób.

Według analiz przeprowadzonych przez Urząd Miejski w Złotoryi, wśród złotoryjan jest duże zapotrzebowanie na mieszkania czynszowe w wyższym standardzie. – To mieszkania dla ludzi, którzy pracują i chcą wygodnie mieszkać. Czynsze są w nich co prawda wyższe niż w lokalach komunalnych, mają się kształtować na poziomie 10,50 zł za 1 m kw., ale TBS oferuje mieszkania w wysokim standardzie, które cieszą się dużym zainteresowaniem – podkreśla burmistrz Robert Pawłowski. Mieszkania w nowym budynku będą użytkowane na zasadach najmu. W pierwszej kolejności lokale będą proponowane mieszkańcom Złotoryi.

Plac budowy zostanie przekazany wykonawcy w piątek 10 sierpnia. Prace budowlane mają się zakończyć w lipcu 2020 r.

 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..