Seniorzy doświadczają przemocy domowej. Niewielu szuka pomocy

– Starsi ludzie bardzo często przez wiele lat cierpią w zaciszu własnego domu, zaprzeczając, że doznają przemocy domowej – mówi asp. szt. Sylwia Serafin. Lubińska policja właśnie rozpoczęła kampanię przeciwko przemocy wobec osób starszych. Nakłania, by nie ukrywać takich sytuacji i je zgłaszać. Przy pomocy tutejszych seniorów stworzono nawet specjalny spot.

Osoby starsze najczęściej doznają przemocy fizycznej poprzez popychanie, szturchanie, bicie, maltretowanie, ale też psychicznej, takiej jak poniżanie, wyzwiska, brak prawa decydowania o sobie, krytykowanie czy ośmieszanie. Coraz częściej pojawia się również zjawisko przemocy ekonomicznej, np. zabieranie lub wyłudzanie pieniędzy. Seniorzy niestety są zaniedbywani lub pozbawieni opieki. Bardzo często te formy przemocy występują także łącznie.

W 2017 roku lubińska policja otrzymała w sumie 44 zgłoszenia o przemocy dotyczącej osób starszych, powyżej 66. roku życia. Wśród ofiar dominowały kobiety – 38, poszkodowanych mężczyzn było 6.

W 2018 roku przemocy doznały 23 starsze mieszkanki powiatu lubińskiego i 4 mężczyźni. A właściwie zaledwie tyle przypadków zgłoszono.

W tym roku od stycznia do lipca tutejsi funkcjonariusze odnotowali 10 przypadków przemocy w stosunku do starszych kobiet i 12 dotyczących starszych mężczyzn.

Osoby starsze, nawet jeśli są ofiarą, zazwyczaj jednak nie zgłaszają się na policję.

– Powstrzymuje ich poczucie wstydu, lęk przed gniewem, strach przed utratą opiekuna czy też po prostu miłość – rozpaczliwa i bezinteresowna – dodaje Sylwia Serafin, oficer prasowy lubińskiej policji.

Zdarza się też, że senior – nawet pobity – najpierw zgłasza sprawę na policję, a później chce ją wycofać. Czasem pomocy udzielają inni członkowie rodziny, zdarza się, że sąsiedzi, ale w większości przypadków dramat nie wychodzi poza cztery ściany mieszkania.

Dlatego lubińscy policjanci rozpoczęli kampanię społeczną „Każdy ma prawo do spokojnej starości”, która ma podnieść świadomość mieszkańców na temat przemocy w rodzinie.

– Chcemy uświadomić, że przemoc w rodzinie to przestępstwo, dlatego tak ważna jest reakcja każdego z nas, piętnowanie i izolowanie sprawców, niezgadzanie się na przemoc i zgłaszanie każdej jej formy do odpowiednich instytucji pomocowych. Starsi ludzie bardzo często przez wiele lat cierpią w zaciszu własnego domu, zaprzeczając, że doznają przemocy domowej, obwiniając dodatkowo siebie za to co się stało, a tym samym usprawiedliwiając sprawcę – mówi Sylwia Serafin.

Aby przemówić do wyobraźni lubinian, policjanci stworzyli spot z „kochanym” wnuczkiem:

Poza policją w takich sytuacjach mogą pomóc również: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ścinawie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudnej, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, służba zdrowia, oświata.

Kampania lubińskich policjantów skierowana do osób starszych jest kontynuacją wcześniejszych działań związanych z przemocą domową, kiedy to powstał spotu „Przemoc psychiczna zabija po cichu”.

Dodaj komentarz