Samorządy zrzuciły się na respirator dla szpitala

Dodatkowe łóżko z respiratorem stanie w szpitalu zakaźnym w Bolesławcu. Pieniądze na to – 250 tys. zł – przeznaczyły samorządy z powiatów polkowickiego i głogowskiego.

Do bolesławieckiej lecznicy kierowani są pacjenci z tej części naszego regionu, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem lub którzy już wymagają leczenia z choroby COVID-19. Dlatego gminy wspólnie sfinansowały zakup sprzętu niezbędnego do opieki nad takimi chorymi.

– W momencie podejmowania decyzji mieliśmy informację, że wszystkie respiratory w szpitalu były zajęte, a to urządzenie może uratować życie każdemu z nas – mówi starosta powiatu polkowickiego, Kamil Ciupak.

Na pomysł takiej samorządowej składki wpadł Roman Jabłoński, wójt gminy Grębocice, który wcześniej rozmawiał o tym z prezesem Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, współpracującym z bolesławieckim szpitalem. Wsparcie finansowe zaoferowały gminy: Chocianów, Gaworzyce, Grębocice, Polkowice, Przemków i Radwanice oraz powiat polkowicki, a także gminy Kotla i Żukowice z powiatu głogowskiego.

– Każdy samorząd dał tyle, ile mógł. Trzeba pomagać szybko, dlatego sfinalizowaniem zakupu łóżka z respiratorem zajęła się gmina Polkowice, która podpisała umowę z dyrekcją szpitala – mówi wójt Grębocic.

Uzbierane ćwierć miliona pokryje koszt utworzenia jednego stanowiska intensywnej terapii.

– W skład stanowiska wchodzi łóżko z materacem i szafką, respirator, kardiomonitor, monitor do pomiaru rzutu serca, osiem pomp infuzyjnych, stacja dokująca do pomp i stojak do niej, pompy do żywienia, ssak elektryczny, parawan na kółkach – wymienia Kamil Barczyk, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu, dziś funkcjonującego jako jeden z czterech dolnośląskich szpitali dedykowanych terapii pacjentów zakażonych koronawirusem.

Przypomnijmy, władze szpitala już teraz spodziewają się, że liczba miejsc dla chorych na COVID-19 będzie musiała wzrosnąć do około 75.

Fot. materiały prasowe UG Polkowice

Dodaj komentarz

*

code