Opublikowany: śr, Wrz 6th, 2017

Samoobsługowy alkomat dla legnickich kierowców (WIDEO)

W Komendzie Miejskiej Policji w Legnicy zamontowany został nowy ogólnodostępny alkomat do badania stanu trzeźwości. Każdy chętny będzie mógł samodzielnie sprawdzić, czy może wsiąść za kierownicę.

Aparat pojawił się za sprawą dobrej współpracy z samorządem Prochowic, który współfinansował zakup ogólnodostępnego urządzenia do badania stanu trzeźwości. Alkomat został zamontowany przy punkcie recepcyjnym w Komendzie Miejskiej Policji w Legnicy przy ulicy Asnyka 3 i będzie służył każdemu, kto będzie odczuwał potrzebę zbadania swojego stanu trzeźwości.

– Ogólnodostępny alkomat ma zachęcać do badań stanu trzeźwości kierowców, którzy nie są pewni tego, czy mogą już wsiąść za kierownicę samochodu – tłumacz mł. asp. Jagoda Ekiert z legnickiej policji. – Taka profilaktyka będzie miała wpływ na ograniczenie liczby nietrzeźwych kierowców na ulicach. Każda chętna osoba będzie mogła przyjść do legnickiej komendy i wykonać samodzielnie badanie stanu trzeźwości – dodaje.

Jak zapewnia policjantka, obsługa alkomatu jest bardzo prosta, nie wymaga bowiem udziału pracownika komendy. Wystarczy jedynie z zainstalowanego w alkomacie podajnika wyjąć jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w przeznaczonym do tego miejscu. Następnie trzeba postępować zgodnie z wyświetlanymi wskazówkami i odczytać wynik, dzięki któremu będzie wiadomo, czy możemy już usiąść za kierownicą.

Jeśli alkomat wykaże wynik od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu w organizmie, wówczas kierowca prowadzący samochód znajduje się „w stanie po użyciu alkoholu” i dopuszcza się wykroczenia określonego w art. 87§1 KW. Jeśli natomiast alkomat wykaże wynik wyższy niż 0,5‰ alkoholu w organizmie, to stan kierowcy określany jest jako „nietrzeźwy”, a kierowca, który kieruje pojazdem z takim stężeniem alkoholu, dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 178a§1 KK.

Policja przypomina, że niedopuszczalna jest sytuacja, gdy kierowca, który podejrzewa, że może być pod wpływem alkoholu, sam przyjeżdża na badanie samochodem.

FOT. KMP LEGNICA

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..