Samolot wylądował w parku Leśnym

W parku Leśnym w Lubinie stanęła replika samolotu Hawker Hurricane. To część wystawy poświęconej bitwie o Anglię, którą będzie można oglądać już od przyszłego piątku.

Właśnie takimi myśliwcami latali po angielskim niebie Polacy w czasie II wojny światowej, walcząc w obronie Anglików. Oprócz repliki Hurricane’a w skali 1:1, ekspozycja zatytułowana „Za wolność waszą i tylko waszą” składa się jeszcze z trzech sal wystawienniczych.

– Pierwsza poświęcona jest wrześniowi 1939. Mamy tam postaci lotników i informacje, w jaki sposób dotarli do Anglii. Następna sala to bitwa o Anglię i trzecia to dywizjony 302 i 303 – wylicza Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie, przyznając, że plany były nieco inne, ale pokrzyżowała je epidemia koronawirusa. Z tego też względu wystawę, która w założeniu miała być sensoryczna z użyciem symulatorów, trzeba było przerobić na audiowizualną.

– Generalnie to miała być ścieżka edukacyjna dla dzieci i młodzieży na czerwiec oraz wrzesień. Nie udało się z przyczyn obiektywnych. Natomiast nie poddajemy się. Mamy zrobiony plan wystaw na pięć lat, związanych z II wojną światową, życiem codziennym w Polsce, Syberią, okupacją sowiecką. A zaczęliśmy od bitwy o Anglię, bo w tym roku Anglicy mieli świetny pomysł, że dwa samoloty w polskich barwach będą latały po Anglii i w ten sposób będą dziękowali. Skoro Anglicy potrafią dziękować nam, to dlaczego my nie potrafimy chwalić się tym, że to właściwie jedyna bitwa II wojny światowej, gdzie mieliśmy decydujący wpływ na to, że została wygrana. A z drugiej strony to też jedna z lepszych propagandowych historii II wojny światowej – mówi dyrektor Zawadka.

Wystawę będzie można obejrzeć w lubińskim parku Leśnym od piątku 19 czerwca. Jednak uroczyste otwarcie odbędzie się 10 lipca – w dzień uznawany za początek bitwy o Anglię.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 11 listopada. I choć potem zostanie rozebrana, a pracownicy Muzeum Historycznego zajmą się przygotowywaniem kolejnej, to samolot Hawker Hurricane pozostanie już w parku. Wiosną przyszłego roku stanie się częścią zupełnie nowej wystawy.

A dlaczego Muzeum Historyczne zdecydowało się sięgnąć o po tematykę bitwy o Anglię i pokazać ją w Lubinie?

– Z tego samego powodu, z jakiego obchodzimy 11 listopada, wieszamy flagę na 2 maja i obchodzimy święto konstytucji. Jesteśmy Polakami. Myślę, że gdyby oni przegrali tę bitwę o Anglię, to nas by tu nie było – stwierdza Zawadka.

Bitwa o Anglię to nie jedyna ekspozycja, która zostanie udostępniona dla zwiedzających od 19 czerwca. W bunkrach powstała wystawa poświęcona okupacji sowieckiej. Niezmiennie można też zwiedzać ekspozycję o Wielkiej Wojnie.

Dodaj komentarz

*

code