„Tu rodziła się Solidarność” wernisaż wystawy na Rynku

Wystawę upamiętniającą początki „Solidarności” w Zagłębiu Miedziowym, można oglądać na polkowickim Rynku. Jej symboliczne otwarcie odbyło się w 40. rocznicę wybuchu strajków w naszym regionie. Ekspozycja fotografii powstała z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa przedstawia fotografie i wydarzenia związane z masowymi strajkami w 1980 roku, które wyjątkowo silny charakter przybrały także w naszym regionie.

– Zagłębie Miedziowe było jednym z najważniejszych ośrodków na Dolnym Śląsku, było pięścią pięścią tego regionu i to nie tylko latem 1980 roku – mówi Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Wówczas, w trzecim tygodniu lipca, 40 lat temu, w Polkowicach zaczęły się pierwsze strajki. Pracownicy Zagłębia Miedziowego solidarnie dołączali do akcji Wybrzeża, której największymi symbolami jest Gdańsk, Lech Wałęsa i Anna Walentynowicz.

– Miesiąc później, już na tej fali końca sierpnia 1980 roku, strajkowały Polkowice, Rudna, Lubin, Głogów i Legnica. To już było nie do zatrzymania – mówi Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas wernisażu wystawy przedstawiającej początki Solidarności w Zagłębiu Miedziowym, byli obecni lokalni uczestnicy pamiętnych wydarzeń. Polkowice to drugie, po Dusznikach-Zdroju, miasto, gdzie eksponowana jest wystawa.

– Jestem dumny, że jesteśmy jednym z trzech miast na Dolnym Śląsku, gdzie ta wystawa się odbywa. Jestem dumny także z tego powodu, że ta wystawa przedstawiająca m.in. Polkowice, trafi na Plac Piłsudskiego w Warszawie i będzie mogła być oglądana przez mieszkańców całego kraju – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Dolny Śląsk i Zagłębie Miedziowe był jednym z najsilniejszych regionów, który włączył się do walki z panującym wówczas systemem. Walkę o godne życie i o wolność. Uczestnicy wydarzeń sprzed 40 lat dobrze pamiętają początki Solidarności.

– To był niesłychany entuzjazm, który dało się odczuć w całym Zagłębiu Miedziowym. Kolejno, w poszczególnych kopalniach wybuchały strajki i tu wówczas zrodziła się Solidarność. My jesteśmy wdzięczni Instytutowi Pamięci Narodowej, że kultywuje tę pamięć o Solidarności tamtych lat – mówi Juliusz Mateńko, były pracownik ZG „Polkowice”.

Wystawę pt. „Tu rodziła się Solidarność” na polkowickim Rynku można oglądać do 12 sierpnia.

SIL/fot. UG Polkowice

Więcej szczegółów w materiale video:

Dodaj komentarz