Rocznicę wejścia Polski do Unii uczczą na rowerach

W środę 1 maja minie 15 lat od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej. Złotoryja będzie świętować tę rocznicę na rowerach – tradycyjnym majówkowym rajdem. Zapisy do peletonu, który tym razem popedałuje na Grodziec, już trwają. Wśród tegorocznych atrakcji m.in. konkurs na najlepszy strój unijny.

Polacy należą do największych euroentuzjastów – według badań, członkostwo w Unii Europejskiej popiera aż 70 proc. z nas (to o 10 punktów procentowych więcej niż wynosi średnia unijna). To przywiązanie do idei wspólnej Europy złotoryjanie będą mogli zaakcentować podczas rodzinnego rajdu rowerowego, który zaplanowany jest na środę 1 maja. Organizator – Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji – przygotował nagrody dla najlepiej przebranych rowerzystów i tych, którzy najbardziej pomysłowo ustroją swoje rowery.

– Chodzi oczywiście stroje nawiązujące swoim wyglądem do barw lub symboli Unii Europejskiej i jej krajów członkowskich – zachęca Zbigniew Gruszczyński, dyrektor ZOKiR-u. Niespodzianki czekają też na uczestników quizu o UE, który odbędzie się w połowie rajdu, podczas krótkiego pikniku na zamku w Grodźcu.

Trasa tegorocznej wyprawy liczy ponad 38 km. Zapowiada się nieco lżej w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kulminacyjnym momentem będzie wjazd na Grodziec. – Kto nie da rady podjechać, będzie mógł po prostu wprowadzić rower, na górze będziemy mieli postój rekreacyjny i pieczenie kiełbasek, więc nie będzie pośpiechu – zapowiada dyrektor Gruszczyński.

Rowerzyści wystartują w pierwszy dzień maja o godz. 10 z pl. Reymonta. Do Grodźca dotrą przez „garbaty most” i Uniejowice. Z warowni do Złotoryi wrócą przez Nową Wieś Grodziską i Wojcieszyn. Powinni pamiętać o zabraniu ze sobą kasków ochronnych, bidonów z piciem i – na wszelki wypadek – odzieży chroniącej przed deszczem.

Pierwsi entuzjaści roweru i Unii wpisali się już na listę startową. By wziąć udział w rajdzie, trzeba uregulować opłatę w wysokości 15 zł (uczestnicy, którzy nie ukończyli 16. roku życia) lub 30 zł. Zapisywać można się już teraz w sekretariacie ZOKiR-u, ale wpisanie się na listę będzie też możliwe pół godziny przed startem.

Rok temu w rodzinnej wycieczce rowerowej, która odbyła się 3 maja, wzięło udział ok. 60 osób.

.

.

Dodaj komentarz