Robot zaKUKAł do chocianowskich uczniów (FOTO, WIDEO)

KUKA1O nowy sprzęt – przemysłowego robota KUKA – do nauki zawodu monter mechatronik wzbogacił się Zespół Szkół w Chocianowie. Przekazał go Volkswagen Motor Polska w Polkowicach, który od wielu lat współpracuje ze szkołą w zakresie kształcenia zawodowego i zatrudnia jej absolwentów.

Robot KUKA jest kolejnym sprzętem przekazanym przez Volkswagen Motor Polska uczniom z chocianowskiego Zespołu Szkół, gdzie od wielu lat kształcą się mechatronicy, głównie dla potrzeb tego zakładu. Podczas oficjalnej prezentacji robot „miał chyba tremę”, ale w końcu system zadziałał.

– Myślę, że jest to też jeden z elementów, którego uczniowie się nauczą, bo siedzieć parę godzin i rozwiązywać problem, to też jest ważne – mówił Ireneusz Podolski, nauczyciel przedmiotów mechatronicznych w ZS.

KUKA3Uczniowie są zadowoleni z nowego sprzętu, bo będą mogli zdobywać kolejne, praktyczne doświadczenia.

– Głównie będzie on wykorzystywany do programowania – powiedział nam Krystian Żuk, uczeń trzeciej klasy.

Jeszcze do niedawna robot pracował w polkowickim Volkswagenie. Podobnie jak tam, tak i w chocianowskiej szkole, ze względów bezpieczeństwa, będzie izolowany od pracownika. Podczas prezentacji sprzęt symulował wlewanie płynu do pojemników. Gdyby nie przemysłowy kontekst, można było mieć wrażenie, że np. serwuje kawę czy inne napoje.

– Ten robot może rzeczywiście nalewać kawę – żartował Jacek Rostkowski, dyrektor produkcji, Volkswagen Motor Polska. – A faktycznie służył w firmie na linii montażu końcowego do napełniania olejem silników. Jego udźwig to jest sześć kilogramów.

KUKA2Prezes zarządu Volkswagen Motor Polska nie ukrywa, że kiedy trzy lata temu rozpoczął pracę w tym zakładzie, był zaskoczony, jak dobrze uczniowie są przygotowani do zawodu monter mechatronik. Ale, jak dodał, ciągle trzeba „doszkolić pracowników i przygotować na nowe technologie”.

– Odchodzimy od czasów, kiedy pracownicy posługiwali się młotem czy dłutem – mówił Rainer Schoske, prezes zarządu Volkswagen Motor Polska. – Musimy dać im możliwość, by sami przetestowali sprzęty i nauczyli się podstaw programowania. Jesteśmy świadomi tego, że najgorsze, co może się wydarzyć, to młodociany pracownik, który trzy lata uczy się tego zawodu, a potem dostaje informację, że nie zostanie przyjęty. Dlatego robimy wszystko, by przyjąć ich do pracy.

To także główny cel dyrekcji chocianowskiej szkoły, która bardzo docenia wieloletnią współpracę z Volkswagen Motor Polska.

– A od czterech lat mamy kształcenie dualne, które polega na tym, że uczniowie, w module, uczą się teorii, a przede wszystkim praktyki, a potem dobrze przygotowani idą na praktykę do zakładu, gdzie pracują na równi z innymi, którzy są tam zatrudnieni – dodaje Bożena Wiszniewska, dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie.

Do tej pory uczniowie z chocianowskiego Zespołu Szkół, którzy zdali państwowy egzamin, a było ich 120, zostali zatrudnieni w polkowickim Volkswagenie.

Fot. UR

Dodaj komentarz