Respekt dla środowiska. Z uczniami ZS w Chocianowie

Młodzież z Technikum Mechatronicznego w Zespole Szkół w Chocianowie bierze udział w projekcie „The power of Youth – siła młodych”, pod szyldem grupy Respekt z Volkswagen Motor Polska w Polkowicach. Obecnie uczniowie przygotowują się do kongresu MOVE na targach motoryzacyjnych Motor Show 2020 w Poznaniu (26-27 marca). Wezmą wtedy udział w debacie na temat ochrony środowiska, wspólnie z kolegami ze szkół w Warszawie, Toruniu i Poznaniu.

Do udziału w projekcie „The power of Youth – siła młodych” grupa Respekt z VWMP w Polkowicach: Szacunek dla środowiska, została zaproszona przez Ilonę Antoniszyn, dyrektor ds. relacji rządowych grupy Volkswagen (z VW Group Polska). W tym tygodniu w chocianowskim Zespole Szkół odbyło się spotkanie, podczas którego młodzież przygotowała postulaty związane z marcowym kongresem. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele firmy VW MP, Ilona Antoniszyn, starosta polkowicki i uczniowie z Warszawy.

– Jest to przygotowanie do debaty klimatycznej, która podczas kongresu w Poznaniu odbędzie się na scenie – mówiła podczas spotkania Agnieszka Stefanko, koordynator projektu ze strony VW MP, którą wspomaga Alan Zimoląg, oboje są z Respekt-teamu. – Potem odbędą się warsztaty. Młodzież przedstawi swoje postulaty, aby zostały wzięte pod uwagę przez rządzących.

Postulaty związane będą z rozwojem przemysłu, elektromobilności w kontekście ochrony środowiska.

– Chcemy zaznaczyć, jak ważne jest to, by mieć równe szanse, aby firmy i rząd wspierały ekologiczne projekty młodzieży – powiedziała nam Karolina Moczyńska (na zdj. z prawej) z Liceum IB Raszyńska w Warszawie.

Z kolei uczniowie z chocianowskiej szkoły zapowiedzieli m.in., że opracują ankietę, w której młodzież będzie mogła się wypowiedzieć. Wspomagają ich nauczyciele: Ireneusz Podolski i Piotr Machoń. Efekty ich starań, a także pozostałych uczestników projektu, do którego zaproszono też Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, zostaną przedstawione pod koniec marca.

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny firma VW Motor Polska angażuje nas w swój projekt – powiedział Kamil Ciupak, starosta polkowicki. – Przed młodzieżą ogromna szansa. Szansa wyrażenia swojego zdania. Powinniśmy wsłuchać się w głos młodych, ponieważ to oni kiedyś będą zbierać owoce tego, co dziś my siejemy. Ważne, aby mogli oni decydować, w jakim środowisku przyjdzie im wzrastać – dodał.

Kongres MOVE jest najważniejszą konferencją merytoryczną podczas targów motoryzacyjnych Motor Show 2020 w Poznaniu. Skierowany jest on do profesjonalistów „z całego łańcucha wartości w elektromobilności”. To jedyne tej rangi forum ekspertów i praktyków rynku e-mobility w regionie CEE.

Fot. UR

Dodaj komentarz

*

code