REGION/KRAJ. Chrystus zmartwychwstał, dziś Wielkanoc

IMG_3061Dziś Niedziela Wielkanocna zwana także Wielką Niedzielą albo Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego to przypadający w pierwszy dzień świąt wielkanocnych i ostatni dzień Triduum Paschalnego. W Kościele katolickim w ten dzień odprawia się mszę rezurekcyjną, której celem jest obwieszczenie światu o zmartwychwstaniu Jezusa.

Wczoraj wieczorem lub w nocy wierni brali udział w Liturgii Wielkiej Soboty a dziś rano w Kościołach Katolickich odbywają się msze rezurekcyjne. Do XVIII wieku msze rezurekcyjne odprawiane były o północy, potem o świcie.

– Charakterystycznym pozdrowieniem jest zawołanie „Chrystus zmartwychwstał”, na które wierni odpowiedzieć powinni „Prawdziwie zmartwychwstał”- mówi ks. Paweł Bujak, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Lubinie.

Wielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijańskim. Obchodzone jest przez wszystkie wyznania chrześcijańskie uznające nicejskie wyznanie wiary z325 roku n.e. W tym roku przypada ona jednocześnie dla Kościołów katolickiego, prawosławnego i protestanckiego.

SZAT

Dodaj komentarz