Region świętuje 60-lecie odkrycia złóż miedzi

Wyżykowski
Jan Wyżykowski z grupą wiertników przy otworze S-1 w Sieroszowicach (źródło: KGHM)

Dziś mija 60 lat od chwili, gdy w okolicach wsi Sieroszowice, w pobliżu Polkowic, odkryte zostały pokłady rud miedzi. Około południa w tej miejscowości pojawi się rodzina i współpracownicy człowieka, dzięki któremu powstał Legnicko-Głogowski Okręg Miedziowy – dr. Jana Wyżykowskiego.

23 marca 1957 r. z otworu badawczego S-1, z głębokości blisko 660 metrów, wydobyto rdzeń, w którym znaleziono chalkozyn, czyli siarczek miedzi. Pięć miesięcy później podobny rezultat przyniosły badania w otworze S-19 w Lubinie. Dwa lata później zespół geologów kierowany przez Jana Wyżykowskiego był już pewien, że w tym miejscu znajduje się największe w Europie złoże miedzi.

Ten szczególny dla regionu jubileusz zostanie podkreślony ceremonią pod sieroszowickim obeliskiem, który upamiętnia to odkrycie. W uroczystości weźmie udział m.in. wdowa po słynnym geologu, Kazimiera Wyżykowska, oraz jego bliscy współpracownicy: dr Andrzej Rydzewski i Mieczysław Bury.

W programie obchodów 60-lecia przełomowego odwiertu znalazły się też dwa koncerty. Pierwszy odbędzie się jutro o godz. 20 w głogowskim kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, drugi w sobotę o godzinie 18 w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie. Wystąpią wówczas m.in. Kayah, Marcin Wyrostek z zespołem Corazon i Kaliska Orkiestra Symfoniczna.

Dodaj komentarz