REGION. Dominują narkotyki i gwałty

IMG_0790Znacznie więcej spraw związanych z przestępstwami narkotykowymi odnotowały w minionym półroczu prokuratury z okręgu legnickiego. W porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku, wzrost wynosi ponad 33 proc. O 32 proc. więcej było też zgwałceń oraz o 30 proc. bójek i pobić z użyciem niebezpiecznych narzędzi.

Pozytywne jest natomiast to, że znacznie zmniejszyła się liczba spraw dotyczących korupcji – spadek o 47 proc. O jedną czwartą mniej było też ciężkich uszkodzeń ciała. – W pozostałych kategoriach różnice w ilości rejestrowanych spraw są niewielkie i bardzo zbliżone do danych z pierwszego półrocza ubiegłego roku – informuje Piotr Wójtowicz, szef Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

We wszystkich sześciu prokuraturach – okręgowej w Legnicy oraz rejonowych w Lubinie, Głogowie, Legnicy, Jaworze i Złotoryi – w ubiegłym półroczu zarejestrowano w sumie 7.419 spraw i jest to wpływ mniejszy niż w I półroczu 2013 r. o 196 spraw.

Z racji zmiany przepisów, które z nietrzeźwych rowerzystów nie czynią już przestępców, znacznie zmniejszyła się liczba oskarżonych z 3.485 w I półroczu 2013 r. do 2.744 w tym półroczu, czyli o 741 osób mniej. Spadek wynosi ponad 21 proc.

W minionym półroczu skierowano 2.368 aktów oskarżenia, a w I półroczu ubiegłego roku 2.960 z czego wynika, że na koniec czerwca 2014 r. skierowano o 592 akty oskarżenia mniej (20 proc) niż w analogicznym okresie minionego roku. Proporcja aktów oskarżenia do ilości zarejestrowanych spraw wyniosła w tym półroczu niemal 32 proc i była mniejsza od analogicznego okresu roku poprzedniego, kiedy stanowiła prawie 42 proc.

Na koniec czerwca 2014 r. w prokuraturach okręgu legnickiego zatrudnionych było 73 prokuratorów, sześciu asesorów i dwóch asystentów. Były też trzy vacaty. 22 prokuratorów to pracownicy Prokuratury Okręgowej w Legnicy, 51 osób to prokuratorzy prokuratur rejonowych. Ponadto w jednostkach zatrudnionych jest 79 urzędników oraz 22 innych pracowników.

Statystycznie każdy prokurator załatwił w tym półroczu po 97 spraw. Przy odliczeniu osób pozostających na długotrwałych zwolnieniach lekarskich i urlopach (pięć osób) wskaźnik ten wyniósł 104 sprawy na osobę i jest wyższy, niż w I półroczu 2013 r., kiedy wynosił 99 spraw.

JOM

Dodaj komentarz