REGION. Długi weekend na drogach

drogi boże ciało35 osób zginęło, 523 zostały ranne w 409 wypadkach, które miały miejsce w ubiegłoroczny długi weekend Bożego Ciała. Policjanci zatrzymali też wówczas 2131 kierowców na podwójnym gazie. Na drogach w całej Polsce można się spodziewać wzmożonych kontroli policyjnych. Ze względu na to, że święto Bożego Ciała jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wiele rodzin decyduje się na wyjazdy na długi weekend, nie zawsze przestrzegając przepisów ruchu drogowego i tym samym powodując zagrożenie na drodze.

Policja od wczoraj prowadzi zintensyfikowane kontrole na trasach wylotowych z miast. Na drogi wyjechały także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. Funkcjonariusze sprawdza stan techniczny pojazdów, czy pasażerowie mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach, a także czy prowadzący auta są trzeźwi, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością.

– Apelujemy do kierujących o rozwagę. Jedźmy ostrożnie, przestrzegając przepisów, z prędkością dostosowaną do warunków panujących na drodze. Bądźmy ostrożni zwłaszcza w Boże Ciało – w tym dniu wierni będą uczestniczyć w procesjach, najczęściej poruszając się po drogach publicznych – apeluje Komenda Główna Policji.

policja boże ciałoZ ogólnopolskich statystyk wynika, że niebezpiecznych zachowań na drodze podczas weekendu Bożego Ciała z roku na rok jest coraz mniej. W 2006 roku nietrzeźwych kierowców zatrzymano 3379. To ponad 1000 osób więcej niż rok temu. W 2006 też znacznie więcej było wypadków, bo 649, w których zginęło 68 osób, a rannych zostało 892. Mimo, że statystyki się poprawiają to nadal wyjazd na długi weekend wiąże się z dużym drogowym zagrożeniem. Policja podaje kilka rad, by bezpiecznie przetrwać podróż:

  • Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Trzeba skontrolować poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne – dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.

  • Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.

  • Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje – wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.

  • Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.

 DRM/MATERIAŁ: POLICJA.PL

Dodaj komentarz