REGION. Boże Ciało

boze-cialo-2014_1Dla wiernych kościoła katolickiego dziś wypada bardzo ważne święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Przez cały dzień będą się odbywać uroczystości ku czci Najświętszego Sakramentu.

Ustanowienie Bożego Ciała związane było z objawieniami Julianny Cornillon z Francji, która w 1209 roku miewała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Odebrano to wówczas jako znak, że wśród katolickich świąt brakuje dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.

Uroczystość liturgiczną Bożego Ciała wprowadził w 1246 roku biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii, a w tym samym roku papież Urban IV ustanowił to święto w kościele powszechnym. Termin wyznaczył na czwartek w oktawie Trójcy Przenajświętszej, ale śmierć papieża przeszkodziła w ogłoszeniu bulli.

Do kalendarza świąt w kościele Boże Ciało wprowadził dopiero papież Jan XXII w 1317 roku. W Polsce po raz pierwszy uroczystości odbyły się na początku XIV wieku w diecezji krakowskiej.

Procesje włączono do nich dopiero 100 lat później. W Polsce obchody uroczystości wiążą się właśnie z procesją z Najświętszym Sakramentem. Zatrzymuje się ona kolejno przy ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty Ewangelii.

W Polsce uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

DRM/zdjęcie ilustracyjne

Dodaj komentarz