Opublikowany: śr, Lut 5th, 2020

Radni walczą z „ideologią LGBT”. Mieszkańcy przeciwni nietolerancji

Źródło: petycja “STOP!!! Homofobii w Chocianowie”

W ostatnich dniach o Chocianowie zrobiło się głośno w całej Polsce. Grupa tamtejszych radnych chce przyjąć rezolucję mówiącą o konieczności powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową oraz ataków na Polski Kościół i obrażania uczuć religijnych osób wierzących. Pomysł ten spotkał się z krytyką. 

Projekt rezolucji przeciw środowisku LGBT to podjęta we wrześniu wspólna inicjatywa radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz klubu burmistrza Tomasz Kulczyński 2018. Jego zwolennicy tym sposobem chcą „obronić szkołę i rodzinę przed rozprzestrzeniającą się ideologią, sprzeczną z chrześcijańskimi wartościami”, „wychowaniem seksualnym w myśl Światowej Organizacji Zdrowia” i „homopropagandą” oraz chronić „nauczycieli i przedsiębiorców przed narzucaniem im nieprofesjonalnych kryteriów działania”. Treść projektu można przeczytać tutaj.

Przedstawiciele chocianowskiego ratusza zapewniają, że najważniejsze jest dla nich zdanie mieszkańców i to właśnie do mieszkańców ma należeć decydujący głos w tej kwestii. Sam burmistrz odcina się od inicjatywy radnych, podkreślając przy tym, że jego rolą nie jest interesowanie się prywatnymi sprawami mieszkańców.

– Doceniam to, że Chocianów chce o tym rozmawiać i że radni biorą pod uwagę to, że warto rozmawiać na takie tematy, stąd trwają społeczne konsultacje. Natomiast ja jestem daleko od tego, aby rola samorządu skupiała się na kwestiach ideologicznych. Chocianów ma inne ważne sprawy do wykonania, natomiast z drugiej strony cieszę się, że mieszkańcy chcą rozmawiać i warto znać ich opinie w różnych kwestiach. Nie jest to moja inicjatywa uchwałodawcza, dlatego ja nie będę procedował tego projektu. Natomiast, jeśli radni uznają po konsultacjach społecznych, że chcą przedłożyć taki projekt pod głosowanie, to mają taką legislacyjną możliwość – komentuje Tomasz Kulczyński, burmistrz Chocianowa.

W gminie Chocianów trwają obecnie konsultacje społeczne w tej sprawie. Mieszkańcy mają czas na zabranie głosu do końca lutego. Część z nich nie kryje jednak swojego oburzenia pomysłem radnych. – Dotyka mnie to osobiście jak każdego rozumnego człowieka. Nie wyobrażam sobie takich podziałów między ludźmi. Postulaty tam wymienione to prosta droga do szerzenia nienawiści. To daje poczucie bezkarności ludziom, którzy atakują osoby na przykład o innej orientacji seksualnej – uważa jedna z mieszkanek gminy. – Po pierwsze ta rezolucja na pewno nie reprezentuje całej naszej społeczności, tylko konkretną wybraną grupę, a po drugie, uderza w osoby inne niż heteronormatywne i osoby niewierzące lub wierzące w coś innego niż Polski Kościół, jak to zostało ujęte w projekcie – dodaje.

Nasza rozmówczyni na swoim profilu facebookowym udostępniła również petycję „Stop!!! Homofobii w Chocianowie”, którą podpisało już ponad 2,5 tysiąca internautów, w tym m.in. pochodzący z Gdańska lider rockowego zespołu Illusion Tomasz Lipnicki. O inicjatywie chocianowskich radnych informują ogólnopolskie media oraz krytykują posłowie opozycyjnych partii. Niektórzy przytaczają słowa Mariana Turskiego, wypowiedziane pod koniec stycznia podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz. Były więzień obozu w Oświęcimiu apelował m.in. o to, żebyśmy nie byli obojętni, kiedy „jakakolwiek mniejszość jest dyskryminowana”.

Wyświetlonych 2 komentarze
Wyraź swoją opinię
  1. zorientowany pisze:

    Takie decyzje nie są zadaniem samorządów.

  2. Nick pisze:

    “Radni dolnośląskiego Chocianowa chcą przyjąć haniebną uchwałę anty-LGBT.”

    Haniebną? Normalną!

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..