Opublikowany: czw, Maj 21st, 2020

Quad „odmłodzony” o 600 kilometrów

Nie krył zdziwienia właściciel quada podczas kontroli drogowej. Pojazd był ubezpieczony, kierujący miał kask i jechał zgodnie z prawem. Funkcjonariusze dokonali sprawdzenia drogomierza i okazało się, że licznik jest „cofnięty” o ponad 600 km.

Od 25 maja 2019 roku cofanie liczników w samochodach i motocyklach traktowane jest jako przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Należy pamiętać, że tej samej karze podlega również ten, kto zleca innej osobie wykonanie tego czynu. Od 1 stycznia 2020 roku dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego zmieniły się przepisy, które nakładają na policjantów obowiązek sprawdzania i udokumentowania stanu licznika w kontrolowanym pojeździe.

– Wprowadzone przepisy są bardzo dobrym narzędziem w walce z nieuczciwymi sprzedającym, mogącymi obawiać się wysokiej kary za przestępczy proceder mówi Ewa Kluczyńska, oficer prasowy KPP w Jaworze.

Zatrzymany do kontroli 24-latek oświadczył, że kupując pojazd kilka miesięcy temu nie miał wiedzy, że licznik może być cofnięty. Miał jeszcze czas do kolejnego badania technicznego pojazdu ani też nie wymieniał licznika na nowy. Jaworscy policjanci ustalają teraz, w jakich okolicznościach doszło do ingerencji w drogomierz i kto jest za nią odpowiedzialny.

źródło: KPP Jawor,  fot. ilustracyjne (archiwum RF)

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..