Punkty karne sprawdzisz przed komputerem

Każdy kierowca, który nie pamięta, ile punktów karnych dotychczas zgromadził, może skorzystać z internetowego systemu CEPiK2.0 – przypominają stróże prawa. Na stronach Ministerstwa Cyfryzacji czekają aktualne dane z ewidencji zmotoryzowanych mieszkańców, naruszających przepisy.

Możliwość sprawdzenia punktów karnych w sieci daje od ub.r. strona https://obywatel.gov.pl. Na kierowców czeka tam e-usługa, dająca dostęp do danych z ewidencji. Co istotne, aby z niej skorzystać, nie trzeba podawać danych osobowych. Wystarczy założyć zaufany profil, który może nam także służyć jako podpis elektroniczny. Jak podkreślają przedstawiciele resortu, profil zaufany zakładamy bezpłatnie – przy pomocy internetowego konta bankowego albo certyfikatu kwalifikowanego.

Funkcjonariusze policji przypominają, że darmowa usługa jest dostępna wyłącznie za pośrednictwem strony ministerstwa.

– Przestrzegamy, że oszuści, chcąc w nielegalny sposób pozyskać nasze dane i pieniądze, podszywają się pod oficjalny serwis do sprawdzania punktów karnych w internecie. Do sprawdzenia swoich punktów karnych drogą elektroniczną potrzebny jest tylko profil zaufany, a jedyną stroną internetową, przez którą kierowcy mogą sprawdzić punkty jest obywatel.gov.pl – uczulają stróże prawa.

Dodaj komentarz