Opublikowany: czw, Sie 29th, 2019

Ptolemeusz i Aleksander

8 września w Akademii Rycerskiej w Legnicy będzie można wysłuchać koncertu “Domenico Scarlatti – Ptolemeusz i Aleksander” w ramach 54. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Początek o godz. 17.

Treścią koncertowej wersji opery Domenica Scarlattiego, którą usłyszymy, jest gra o tron Egiptu. To dzieło do niedawna nieznane. Tytułowy Ptolomeusz, syn słynącej ze swojego piękna królowej Kleopatry i rzymskiego wodza Marka Antoniusza, walczy z pomocą brata Aleksandra o należne mu dziedzictwo – koronę faraonów.

Partytura z II i III aktem utworu została odnaleziona zaledwie 12 lat temu, w zabytkowej rezydencji w Anglii. Do tamtej pory znany był jedynie I akt, odkryty zresztą również nie tak dawno. Po skompletowaniu dzieła okazało się, że Scarlatti – słynący z sonat granych przez wszystkich wielkich pianistów – był równie zdolnym kompozytorem form dramatycznych. Aż siedem oper napisał dla polskiej królowej Marysieńki, która po śmierci Jana III Sobieskiego osiadła we Włoszech.

Intrygi i dylematy członków egipsko-rzymskich rodów przedstawią ppodczas koncertu młodzi soliści (zafascynowani twórczością sprzed stuleci) oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa, pod batutą Jarosława Thiela.

Wystąpią:
– Jarosław Thiel – dyrygent
– soliści – uczestnicy 44. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej
– Wrocławska Orkiestra Barokowa

Bilety do nabycia w Galerii Satyrykon (Rynek 36) w cenie: 10 zł (normalne) i 5 zł (ulgowe). Legnickie Centrum Kultury zaprasza.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..