„Ptasie Radio”, czyli terapia poprzez teatr

Inscenizację teatralną pt. „Ptasie Radio” wystawiła grupa rozwoju osobistego „Inni? Obcy? Tacy sami” działająca przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. To kolejne przedsięwzięcie zrealizowane przez placówkę w ramach promocji zdrowia psychicznego wśród mieszkańców gminy Polkowice i akcji „Poczytam Ci…”

Akcja „Poczytam Ci…” trwała od kwietnia do czerwca, w ramach zadania z zakresu ochrony zdrowia finansowanego z budżetu gminy Polkowice. Podczas warsztatów dla osób z problemami psychicznymi wykorzystano terapię teatrem, czyli inscenizację teatralną do wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

– Nasza grupa teatralna to próba generalna życia – mówi Katarzyna Kaźmierczak, aktorka i psychoterapeutka z legnickiego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. – Kiedy choroba psychiczna powoduje, że człowiek staje się samotny, grupa umożliwia integrację z osobami o podobnych problemach, otwarcie się na ludzi, odkrycie w sobie czegoś, o czym do tej pory nie wiedzieliśmy. Wspólnie tworzymy etiudy, montujemy materiały video, staramy się poruszać poprzez teatr tematy tabu. Nasze spotkania mają cel terapeutyczny. Poprzez inscenizację „Ptasie Radio” chcieliśmy zachęcić widzów do zabawy i czytania, ale przede wszystkim do tego, żeby nawet w dorosłym życiu mieli w sobie coś z dziecka. Celem takich spotkań jest między innymi wspieranie rozwoju osobistego uczestników, pomoc w zakresie radzenia sobie z emocjami czy zwiększenie pewności siebie w kontaktach międzyludzkich – dodaje.

Uczestnicy grupy teatralnej przygotowywali się do wystawienia sztuki przez kilka tygodni. Ich zadaniem było nie tylko wcielenie się w postaci z wierszy „Ptasiego Radia” czy „Kaczki Dziwaczki”, ale również wykonanie rekwizytów, masek i kostiumów teatralnych podczas warsztatów w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych.

– Grupa „Inni? Obcy? Tacy sami” działa od pięciu lat, ale jest to grupa otwarta – podkreśla Mariola Kośmider, dyrektor PCUZ. – Każdy mieszkaniec gminy Polkowice może zapisać się i bezpłatnie uczęszczać na zajęcia, otrzymując również pomoc psychologiczną od naszych specjalistów. Jako ośrodek zdrowia, dokładamy wszelkich starań, aby osoby potrzebujące pomocy pokonywały życiowe przeszkody i rozwiązywały problemy, budując szczęśliwe relacje z ludźmi.

Placówka ma zamiar stale poszerzać swoją ofertę w zakresie pomocy psychologicznej dla mieszkańców regionu.

Z zajęć i warsztatów w ramach Polkowickiej Kampanii Społecznej „Inni? Obcy? Tacy sami” skorzystali również uczniowie pierwszych klas Gimnazjum nr 1 i 2 w Polkowicach. W przychodni odbyły się zajęcia sensoryczne i sensoplastyczne dla młodzieży, stymulujące zmysły, wspierające rozwój kompetencji interpersonalnych oraz kreatywność i ekspresję twórczą. Gimnazjaliści brali również udział w akcjach „Przytul mnie” i „Daj to komuś, kto…”, których celem było budowanie pozytywnej atmosfery w szkole, nauka otwartości i budowania poczucia własnej wartości. W czerwcu gimnazjaliści z „jedynki” wzięli udział w akcji „Noc z Czarnym Psem”, której celem były integracja i aktywizacja społeczności szkolnej. Działania zwieńczyło oglądanie filmów, udział w zajęciach kreatywnych i wspólne nocowanie w szkole.

We wrześniu planowane są kolejne, nowatorskie działania psychologiczne oraz integracyjne dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Będą one związane z wprowadzeniem nowego systemu oświaty i sieci szkół w gminie Polkowice.

Fot. PCUZ

Dodaj komentarz