Psychicznie chorzy na scenie – to trzeba zobaczyć!

Nowy spektakl, który podziwiać można na deskach sceny Teatru im. Heleny Modrzejewskiej to produkcja, obok której na pewno nie można przejść obojętnie. Porusza problematykę chorób psychicznych starając się zobrazować perspektywę postrzegania świata przez osoby, które cierpią na tego typu schorzenia. Przedstawienie zainauguruje także działalność reaktywowanej grupy teatralnej Teatr Zakład Krawiecki.

„Psujesz Trochę Humor Wszystkim Dokoła” to tytuł nowej produkcji aktorów Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Spektakl niesie ze sobą misję społeczną. Opowiada o osobach, które doświadczają chorób na tle psychicznym; o tym co czują, a także o tym, z jakim spotykają się niezrozumieniem

– Jest przeznaczony dla osób zmagających się z chorobami psychicznymi, a także całego środowiska, które ma z nimi styczność i nimi się zajmuje, jak lekarze, personel szpitali, rodziny takich osób. Adresowany jest także dla osób zdrowych, które mogą zobaczyć, jak duży jest to problem. Problem widoczny coraz bardziej, bo coraz więcej osób na tego typu schorzenia zapada  mówi Katarzyna Knychalska z fundacji „Teatr Nie-Taki”, pomysłodawczyni projektu.

– Przygotowując się do ról odwiedziliśmy szpitale i oddziały psychiatryczne w naszym regionie, rozmawialiśmy z chorymi, uczestniczyliśmy w warsztatach – mówi aktor Robert Gulaczyk. – Statystyki są przerażające, coraz więcej osób choruje. Te osoby często spotykają się z olbrzymim niezrozumieniem.

Artyści z Legnicy, choć widowisko zaprezentują na deskach Teatru im. Modrzejewskiej, to jednak tym razem nie zagrają pod jego szyldem. Przedstawienie przygotowali jako „Teatr Zakład Krawiecki”, reaktywując tym samym grupę teatralną, którą tworzyli i w której występowali przed laty.

– Pomysł reaktywowania tej grupy, która zajmowała się teatrem offowym, grała spektakle i teksty, które jeszcze nie pojawiały się w Polsce, poruszała problemy społeczne, powstał przed dwoma laty – tłumaczy Paweł Palcat, aktor. – Długo to trwało, ale udało nam się i działamy na nowo od dwóch miesięcy.

Najnowsza produkcja Teatru Zakład Krawiecki powstała w ścisłej współpracy z fundacją Teatr Nie-Taki, która na ten cel pozyskała środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl można zobaczyć w najbliższy piątek o godz. 14 i 19, a także w sobotę – również o godz. 19.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..