Opublikowany: sob, Lis 7th, 2015

PRZEMKÓW. Pokoleniowe spotkanie z kulturą łemkowską (FOTO)

LASTIWCZATAZespoły: Łastiwoczka, Łastiwczata (na zdj.), Kęłbowo z Wolszyna, Wudwor z Baucen i Hudacy z Kolbuszowej wystąpiły w sobotni wieczór, 7 listopada, podczas IX Spotkań Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską. Sala Przemkowskiego Ośrodka Kultury była pełna.

– Na pierwsze Spotkanie Trzech Kultur, które zorganizowaliśmy spontanicznie, przyszło około sto osób – wspominał Eugeniusz Habura, prezes Stowarzyszenia Łemków w Przemkowie. – Nie wiedzieliśmy, jak ta impreza się rozwinie, ale postanowiliśmy ją kontynuować. Jak widać, taka jest potrzeba. Watra w Michałowie jest raz w roku, a Łemkowie lubią śpiewać – dodał.

Po raz pierwszy gościem Spotkań był Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo, z którym przemkowianie nawiązali kontakt podczas festiwalu w Rumunii. I zapowiada się długa znajomość.

– Po raz czwarty jest na tych występach, bo lubię posłuchać łemkowskiej muzyki. Wracają wspomnienia – powiedziała nam pani Marianna, mieszkanka gminy Przemków.

W przyszłym roku impreza odbędzie się po raz dziesiąty, ale będzie to nie tylko jubileusz Spotkań. 15-lecie obchodzić będzie także miejscowa Łastiwoczka. Prezes stowarzyszenia już zapowiada fetę.

UR

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..