Pożegnanie Mistrza w Muzeum Miedzi

Już w najbliższy piątek i sobotę (27, 28 bm.) ostatnia szansa na odwiedzenie wystawy prac Jana Matejki w Muzeum Miedzi w Legnicy. Warto, bo kolejna okazja, by przyjrzeć się dziełom Mistrza z Krakowa nie nadaży się prędko.

Na bezpłatne zwiedzanie tej wyjątkowej ekspozycji zaprasza Muzeum Miedzi w Legnicy. Jak zaznaczają jego przedstawiciele, szczególnie warto przyjrzeć się wizerunkom naszych królów i książąt, które artysta wykonał własnoręcznie ołówkiem. Niebawem trafią one bowiem do szczelnych pokrowców, by spocząć w magazynach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Więcej o autorze prac, które wciąż można oglądać w ramach wyjątkowej ekspozycji:

Jan Matejko (1838–1893), to jeden z najważniejszych, najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich malarzy wieku XIX, to artysta, który zawładnął polską kulturą na różnych poziomach, a jego heroiczny wizerunek trwa wciąż w zbiorowej wyobraźni.

Matejko stworzył ponad 300 obrazów olejnych, kilkaset rysunków i szkiców.

Twórczość Matejki ma specjalną wartość. Zrobił dużo dla kształtowania polskiego charakteru i świadomości narodowej, nie mniej niż historycy. Narracyjny charakter jego obrazów ma wielką silę, był w tym mistrzem. Pod względem artystycznym są lepsi artyści, ale nie osiągnęli takiego uznania wśród odbiorców jak on.

Jego twórczość nie jest często pokazywana na wystawach czasowych, jednym z powodów jest rozmiar wielu z namalowanych przez artystę płócien, a także fakt, że są eksponowane w stałych galeriach muzealnych. Wystawa w Muzeum Miedzi w Legnicy została przygotowana we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ekspozycja prezentuje blisko sześćdziesiąt prac, są to obrazy olejne, rysunki, reprodukcje drzeworytnicze i litograficzne. W pięciu tematycznych przestrzeniach – Warsztat, Historia, Religia, Portrety – zasygnalizowany został fenomen Matejki.

Do najważniejszych, najciekawszych i najbardziej oryginalnych prac Matejki , które znajdą się na legnickiej ekspozycji, należy zaliczyć rysunkowy Poczet królów i książąt polskich, który ze względów konserwatorskich pokazywany jest bardzo rzadko. To jeden z trzech wielkich skarbów narodowych, obok Panoramy Racławickiej i cyklu Warszawa Artura Grottgera, których depozytariuszem jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Na 44 planszach artysta narysował ołówkiem naszych władców poczynając od Mieszka I, aż po Stanisława Augusta Poniatowskiego.

źródło: Muzeum Miedzi w Legnicy

Dodaj komentarz