Powiało ze zbiornika „Żelazny Most”

Taki obrazek uchwyciliśmy w zeszłym tygodniu, rano, w rejonie zbiornika „Żelazny Most”, koło Tarnówka, gmina Polkowice. 

Ranek był mroźny, a powietrze przejrzyste, tylko miejscami, nad zbiornikiem i w jego okolicy, zawisła jakby szara chmura pyłu. To nie pierwsza taka sytuacja w tym rejonie, a chodzi o pylenie. Już wcześniej widzieliśmy takie zjawisko, ale było to latem podczas silnego wiatru.

O wyjaśnienie zwróciliśmy się do rzecznika prasowego KGHM. Wczoraj otrzymaliśmy odpowiedź.

– Zakład Hydrotechniczny realizuje działania mające na celu zminimalizowanie pylenia plaż – informuje Justyna Mosoń, rzecznik prasowy KGHM, zastępca dyrektora Departamentu Komunikacji Korporacyjnej. – W tym celu włączane są deszczownice, które zwilżają plaże wokół zbiornika, zapobiegając pyleniu. W przypadku mroźnej i wietrznej nocy, część plaż mogła zostać wysuszona, co mogło spowodować chwilowe pylenie. Jest to naturalne zjawisko, obserwowane na plażach w określonych warunkach atmosferycznych. Średniodobowe wartości pylenia nie zostały przekroczone.

Przypomnijmy, że w Tarnówku znajduje się urządzenie monitorujące m.in. jakość powietrza. W każdej chwili mieszkańcy mogą sprawdzić, jaka jest temperatura czy prędkość wiatru, a także poziom pyłu zawieszonego PM 10.

Fot. UR

Dodaj komentarz